Malebné Slavonice

Malebná obec Slavonice je nádherné renesanční městečko, které najdete na pomezí Čech, Moravy a Rakouska. Hlavní chloubou zdejšího městečka jsou především renesanční domy, které zde byly postaveny v 16. století, kdy obcí vedla známá obchodní cesta, která vedla z Prahy až do rakouské Vídně.

DSC00730
Nádherná náměstí
Magnetem turistů jsou zejména místní náměstí, která stojí za podrobnou prohlídku. Nádherné renesanční domy, které na Dolním a na Horním náměstí uvidíte, jsou od roku 1961 kulturní památky. Zajímavostí většiny zdejších domů je, že mají gotické jádro a renesanční úpravu. Nejkrásnější domy jsou domy se sgrafitovou výzdobou. Velmi zajímavým domem je především dům číslo 476, kde je také umístěno muzeum. Tento původně gotický dům byl v 16. století přestavěn a uvnitř domu je krásný dřevěný strop. Neméně zajímavý je také dům číslo 479, který má atikové průčelí a obloučkové štíty. Uvnitř domu je pro změnu valená klenba. Na Horním náměstí je pravděpodobně nejkrásnější dům číslo 520, který má nádhernou sgrafitovou výzdobu s mytologickými tématy.

DSC00698
Další zajímavosti a atrakce
Vedle nádherně zdobených domů stojí za prohlídku rozhlehlé gotické podzemí, které můžete v letních měsících navštívit. Město nabízí dvě prohlídkové trasy s průvodcem. První trasa, která je méně náročná, trvá zhruba 30 minut. Náročnější trasa vám zabere 60 minut. Před prohlídkou dostanete ochranný oděv a baterku. Prohlídky jsou k dispozici denně od 10 do 18 hodin. Během prohlídky uvidíte i nejstarší slavonické sklepy, které jsou z 13. a 14. století.

DSC00734
Město umělců
Slavonice je také městem umělců a uměleckých ateliérů. Za pozornost stojí zejména keramické ateliéry, kterých je ve městě opravdu hodně. Kdo má rád keramiku, tak bude určitě neměl minout keramickou dílnu Terezy Kuhnové, která je členkou Unie výtvarných umělců České republiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *