Muzeum obuvi ve Zlíně

 

Jen pouhých třináct měst na  světě se může pochlubit vlastním muzeem obuvi a jedno takové máme i u nás v České republice a to v centru Zlína. Expozice sčítá více než čtyři tisíce exponátů a nechybí ani obuvnická dílna či výstava kabelek.

 

Jednou ze stálých expozic Muzea na jihovýchodní Moravě je obuvnické muzeum, které najdete v místech souvisejících s výrobou obuvi a to v bývalé vstupní budově, dnes už bohužel zaniklé společnosti Svit v centru Zlína. Zároveň se řadí mezi nejstarší obuvnická muzea na světě. Rozsáhlá sbírka historické a exotické obuvi byla sestavena populární firmou Baťa po roce 1930. Vývoj obuvnictví je zachycen od 15.století až po dnešní dobu. Mnoho typů obuvi, které je zde vyobrazeno sem bylo svezeno z nejrůznějších koutů světa.

Stálá expozice

V muzeu je umístěno více než čtyři tisíce exponátů. Nejstarším a zároveň i nejvzácnějším kouskem  v celém  muzeu jsou střevíčky s neobvyklou konstrukcí podešve, které pochází z 1. poloviny 16.století a je velmi pravděpodobné, že patřily italské hraběnce Anežce Eleonoře Petřvalské, která se vdala do Čech. Ve světě se podobných modelů dochovalo pouhých 20. Kromě střevíčků zde návštěvníci najdou i repliku bot pravěkého člověka tzv. Ötziho, jehož na kost zmrzlé tělo bylo objeveno v Alpách v roce 1991. Zajímavostí je, že odborníci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati vyrobili podle bot tohoto pravěkého člověka boty podobné, které pak následně otestovali při výšlapu do Alp. A výsledek byl opravdu velmi překvapivý. Ukázalo se, že boty vyrobené z medvědí a jelení kůže vystlané senem mají nečekaně až špičkově tepelné vlastnosti.

Velmi zajímavá je sbírka bot atamanských, velká sbírka obuvi z Indie či soubor afrických sandálů. A však nejrozsáhlejší kolekcí Obuvnického Muzea je obuv z produkce firmy Baťa. Zavítat můžete také do obuvnické dílny plné nářadí a pomůcek. Nově je tu vystavena malá sbírka nejrůznějších kabelek a tašek.

Plné vstupné je 50 Kč, pro studenty a seniory 30 Kč a děti do 6 let 5 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *