Muzeum krajky ve Vamberku

Vamberku se přezdívá město krajky. Proto také muzeum, které sídlí ve spodní části náměstí se celé zaměřuje na krajku a návštěvníkům ozřejmuje  její vývoj již od počátku 18.století až po současnost. 

 

Historie a původ krajky

Historie krajky v oblasti Čech se datuje již poloviny 17.století. Vamberk se do historie zapsal tím, že zde byla v roce 1899 otevřena První česká krajkářská škola. Historici se dnes nemohou shodnout, jestli bylo muzeum založené v roce 1924 nebo 1927. Spekuluje se totiž o tom, že tu dříve stála muzea dvě, kdy jedno vzniklo právě v roce 1924 a druhé 1927 a časem se spojila.

 

Stálé expozice

Muzeum představuje staré lidové krajky a vývoj krajkářství. Je zde zastoupena tvorba právě zakladatelských osobností české moderní krajky a práce jejich žákyň. Další část expozice tvoří soubor unikátních děl českých umělců současné doby. Sbírkový fond obsahuje především krajky paličkované, ale zastoupeny jsou i jiné techniky.

Vedle stálé expozice pořádá muzeum každoročně tématické výstavy, věnované historickým krajkám nebo samotné tvorbě významných osob. V roce 2002 založilo muzeum ve spolupráci s městem Vamberk novou tradici a uspořádalo první Bienále české krajky, kde se prezentovaly soutěžní práce a stalo se tak přehlídkou nejlepší krajkářské tvorby. Jehož se stala patronkou Dagmar Havlová.

 

Dále se pro návštěvníky nabízí malý promítací sál s projekcí, kde mohou lidé vidět krátké dokumentární ukázky spojené s tímto řemeslem. Dále je tu audioprůvodce a interaktivní dílna, která nabízí možnost vyzkoušet si řemeslo a složit si vzor.

Vstup do muzea je přes prodejnu Martinu, kde je možné zakoupit si paličkované krajky a veškeré potřeby pro krajkářky(podvinky, podušky, špendlíky, paličky…)

 

Vstupné pro dospělé je 60 Kč a pro studenty a seniory činí 30 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *