Muzeum plné loutek v Chrudimi

Milovníci loutek a loutkářství by rozhodně měli navštívit magický svět plný loutek z různých koutů světa, ať už jde o tradičního českého Spejbla a Hurvínka či třeba neznámé loutky z Indonésie, Japonska nebo třeba Číny. Navíc si v herně muzea můžete vyzkoušet zahrát loutkové divadlo.

pic 1

Z historie

Otevření muzea se datuje do roku 1972 na 2. července. Navázalo na soukromou sbírku prof. PhDr. Jana Malíka, který byl nejen sběratelem, ale také historikem, pedagogem a také nadšeným organizátorem loutkářského života.

V současné době muzeum vlastní kolem 50 000 sbírkových předmětů, přitom se mezi nimi nachází více jak 8 500 loutek z různých koutů světa. Ve sbírkách najdete také kulisy, plakáty a fotografie, tiskoviny, scénické návrhy a další.

Expozice

V rámci expozice Magický svět loutek projdete historií až do současného loutkářství, zjistíte, že loutky ožívají jen díky lidem, kteří je vezmou do rukou a dají jim svůj hlas, a společně pak prožívají různorodé příběhy. Seznámíte se nejen s loutkami kočovných loutkářů, varietními loutkami či rodinnými loutkovými divadly. Spatříte Spejbla, dílo Josefa Skupy, a Hurvínka, tvorbu Jiřího Trnky, Ondřeje Sekory či Josefa Skupy, kdy všichni značně ovlivnili vývoj loutkářství a nesmazatelně se zapsali do jeho dějin. U loutek Jiřího Trnky si povšimněte jemného a půvabného výrazu tváře, elegantních proporcí. Upoutají jistě i loutky ze zahraničí, z Číny, stínové loutky z Indonésie nebo vodní loutky z Vietnamu.

Zajímavost

Muzeum najdete v Chrudimi, v městě nedaleko Pardubic, v blízkosti náměstí a sídlí v překrásném renesančním domě zvaném Mydlářovský. V 16. století ho nechal postavit měšťan Matěj Mydlář a později k domu jeho syn Daniel přistavěl věžičku mající tvar minaretu. Můžete se podívat i do věžičky minaretu.

Vstupné činí 60 korun pro dospělé a 40 korun snížené. Za vstup na věž se platí jednotlivě 20 korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *