Návštěva Suchých skal

Jednou z hlavních dominant oblasti Maloskalska je rozsáhlý skalní komplex známý pod názvem Suché skály. Z geologického hlediska jsou řazeny do Ještědsko-kozákovského hřbetu, zároveň spolu s nedalekým Panteonem. Roku 1956 byly Suché skály díky svému unikátnímu vzhledu chráněny a roku 200 se dokonce dočkaly svého vyhlášení Národní přírodní památkou.

Suché skály dříve nesly romantický názv Kantorovy varhany, v dnešní době jsou rovněž známy jako české Dolomity, především kvůli svému specifickému vzhledu. Ten je výsledkem posunu zemských ker, přičemž docházelo k vyzdvihování spodní vrstvy pískovce a jeho natočení do kolmého směru vůči zemskému povrchu. Suché skály jsou vskutku unikátní geomorfologickou lokalitou, která není jinde v České republice k vidění. Samotný komplex skalního města je rozdělen přibližně na dvacet věží, ze kterých jsou ty nejznámější a nejvyšší Hlavní a Sokolí.

suche-skaly-001

Komplex Suchých skal se nachází přibližně tři kilometry od Malé Skály a Pantheonu, při příležitosti cestování do této oblasti tedy můžete využít možnost navštívit obě tyto zajímavé přírodní památky. Na Suché skály se dostanete velmi jednoduše po silnici vedoucí z Malé Skály do Koberov. Obdivovat skály můžete jako běžní návštěvníci pouze zpovzdálí, a to z důvodu bezpečnosti. Žádná značená turistická stezka přímo ke komplexu nevede. Pokud jste aktivními horolezci, máte možnost těšit se z blízkosti skalních monumentů, a to díky využití strmých dřevěných žebříků, které byly mezi jednotlivými částmi komplexu pro tyto účely vybudovány. Díky příznivému geologickému složení je výstup na skály bezpečný i krátce po dešti.

images

Pravděpodobně nejlepší, panoramatický pohled na Suché skály se Vám naskytne po výstupu z Malé skály po červené turistické stezce ve směru na Besedice až na místní vrch Sokol.

index

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *