Navštivte Hranickou propast

Pokud přemýšlíte nad výběrem z nepřeberného množství českých jeskyní pro svůj výlet, vyzkoušejte Hranickou propast. Se svými prokázanými 442,5 metry hloubky se jedná o nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyni na světě a ze všech světových jeskyní se Hranická propast nachází z hlediska hloubky na druhém místě po jeskyni Pozzo del merro.

Lokalita

K jeskyni je možné se dostat od vlakového nádraží stanice Teplice nad Bečvou. V jeho blízkosti se nachází velmi dobře značená cesta směřující do lesa a vedoucí přímo k Propasti. Ta je ohraničená plotem kvůli ochraně návštěvníků. Celkový dojem z Hranické propasti dále umoňuje okolní lesní porost, který pomáhá vytvářet celkový tajemný dojem.

pic 2

Popis jeskyně

Propast elipsovitého tvaru měří ve svém nejdelším místě 110 metrů a její maximální šíře dosahuje 50 metrů. Jedinečnost Jeskyni propůjčuje pochopitelně její hloubka, ovšem návštěvníci se mohou rovněž těšit na vcelku početné krasové úkazy. Ty lze pozorovat nejen uvnitř propasti, ale také v jejím těsném okolí. V hloubce přibližně padesáti metrů jsou návštěvníkům přístupné některé suché jeskyně, Rotunda suchá, Nebe I-III a Monika. Kromě turistickýcdh návštěv jsou tyto jeskyně využívány rovněž k monitorování vody a vzduchu. Rotunda suchá je také zajímavá pro biology, protože slouží jako hnízdiště netopýrů, kteří jsou zde sledováni a zkoumáni odborníky z Biologického ústavu Akademie věd ČR.

pic 3

Pověst o Mojmírovi

S Hranickou propastí se také pojí jedna z nejznámějších pověstí české historie, pověst o Mojmírovi. Říká se, že vládce tehdejší Velkomoravské říše Mojmír II., často řečený Mojmír I., seskočil přímo do propasti i se svým koněm. Důvodem jeho skoku byl údajně plán, v rámci kterého ho při skoku budou následovat i jeho pronásledovatelé, zrádní velmožové, ohrožující stabilitu Velkomoravské říše.

Oblast okolo Teplic nad Bečvou může kromě Hranické propasti nabídnout mnoho dalšího. Milovníkům jeskyní můžeme doporučit například návštěvu Zbrašovských Aragonitových jeskyní, pro nenáročný výlet se nabízí také návštěva zříceného hradu Svrčov.

pic 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *