Užijte si výhled z Královky

Výlet do Jizerských hor se nemusí vždy omezovat pouze na horské túry. Na půli cesty můžete využít odpočinku, který poskytuje restaurace Královka a zároveň si užít nezapomenutelný výhled z přilehlé rozhledny.

 

Rozhledna Královka je dodnes považována za jednu z nejznámějších rozhleden nacházejících se na území Jizerských hor. Z jejího vrcholu se Vám odhalí pohled na celé středisko Bedřichov. Z výšky 859 metrů nad mořem je pohled z rohledny za příznivého počasí skutečně úchvatný. První stavební práce na místě dnešní rozhledny se uskutečnily na konci devatenáctého století. V roce 1906, po zničení původní dřevěné stavby, došlo na stavbu kamenné rozhledny. Roku 1934 byl následně přistaven i horský dům.

pic 1

Jak se na rozhlednu dostat?

Na rozhlednu vysokou 24 metrů se svými 102 schody můžete vystoupat během celého roku. Pokud je zavřená, klíče jsou návštěvníkům k dispozici na recepci ve vedlejším horském domě. Vstupné, v jehož ceně je pohlednice s razítkem, činí v současnosti pouhých 20 Kč. Cesta na rozhlednu může být uskutečněna po značených turistických stezkách z Rýnovic, Bedřichova a Janova n. N. Autem se lze z Bedřichova dostat přímo k rozhledně.

pic 3

Rozhledna Královka je výborným výletním cílem, stejně jako pouhou zastávkou v rámci rozsáhlejšího putování. Díky své ideální lokalitě nabídne návštěvníkům nádherný výhled a osvěžující občerstvení, zatímco se mohou dále chystat na výlety po okolních cyklostezkách nebo značených turistických trasách. V zimě lze využít blízké lyžařské sjezdovky v Bedřichově, případně řady upravovaných běžeckých stop, přičemž se restaurační zařízení v areuálu Královky hodí možná ještě více.

V současné době se uvažuje o rekonstrukci celého areálu, v jehož rámci by venkovní prostory měly být obohaceny o prostorné dětské hřiště s posezením. Celková rekonstrukce je zatím pouze záležitostí plánování a konkrétní kroky zatím nebyly podniknuty.

pic 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *