Navštivte romantický Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic, jenž je turisty oblíbeným a hojně vyhledávaným místem se nachází nedaleko Hradce Králové a řadí do škatulky těch nejvýznamnějších romantických staveb, které stojí za to navštívit.

Něco k historii

Hrádek u Nechanic byl postaven v letech  1839-1857 jako letní sídlo hraběcího rodu Harrachů významným představitelem jilemnické rodové linie a to Františkem Arnoštem z rodu Harrachů. Celý zámek je ve stylu tudorské gotiky pod vedením rakouského architekta Karla Fischera, který mimo jiné navrhl i výzdobu zámeckých interiérů. Většina vybavení byla zhotovena na míru, ale spousta starožitností se dovážela i z Rakouska a Itálie. Většinou šlo o portály, stropy nebo nábytek. Zároveň v letech, kdy se zámek stavěl byla v roce 1844 upravena část lesa a vznikl zde tzv. krajinářský park a ve zbylých částech založena bažantice a obora. V roce 2001 byl Hrádek u Nechanic prohlášen jako Národní kulturní památka.

Program

Kromě návštěvy krajinářského parku, bažantice či obory můžete absolvovat jednu z nejdelších prohlídkových tras, kde máte možnost vidět až 36 místností a pokojů v zámku. Pokud se rozhodnete jen pro jednu prohlídku, máte možnost vidět přízemí zámku, kde prohlídka trvá 45 minut nebo přízemí a první patro. . Tato prohlídka trvá 90 minut.

 

Kromě prohlídek zámek nabízí spoustu kulturních akcí po celý rok. Pokud sem zavítáte v červnu, určitě se zúčastněte Letního slunovratu, kdy se konají noční prohlídky s průvodcem v dobovém kostýmu. Pro milovníky klasické hudby se nabízí hudební festival Romantický Hrádek a spoustu jiných akcí, jen si vybrat.

Pohled seshora

 

Vstupné se nedá bohužel shrnout do dvou vět, jelikož je velice obsáhlé z důvodů mnoha akcí, koncertů a festivalů. Pokud sem jedete jako skupinka například čtyř členů, určitě doporučuji rodinné vstupné, které činí 420 Kč a plné vstupné se pohybuje od 40 Kč do 150 Kč, podle toho, co chcete vidět.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *