Minaret v Lednici

 

Minaret v Lednici je na území České republiky zcela ojedinělá a unikátní stavba. Tato nevšední orientální stavba, která je zároveň rozhlednou, stojí téměř na konci rozsáhlého lednického zámeckého parku.

DSC02189

Zajímavé dějiny stavby

Za stavbou lednického Minaretu stojí zajímavý příběh. Podle místních se totiž traduje, že roku 1795 chtěl tehdejší majitel zámku v Lednici Alois I. z Lichtenštejna postavit pro občany obce zbrusu nový kostel. Tento lidumilný čin chtěl udělat na vlastní náklady, po obci pouze požadoval pozemek na místě tehdejší radnice. Tento nápad se však nelíbil místním radním, kteří pozemek ke stavbě kostela nechtěli knížeti darovat. Kníže byl negativním postojem radních tak rozhořčen, že chtěl nechal ve svém parku postavit mešitu. Ke stavbě mešity však nakonec nedošlo, protože lednický park má velmi bahnitý terén, který je nevhodný pro velkou stavbu. Kníže se však nedal úplně odradit, takže nakonec místo velké mešity dal ve svém parku postavit Minaret.

DSC02190

Minaret slouží jako rozhledna

Minaret byl nakonec postaven v letech 1798 až 1802 a jeho výška činí 59,4 metrů. Dodnes se jedná o největší stavbu tohoto druhu na území neislámského státu. V přízemí Mešity jsou k vidění různé texty z koránu, což je pro muslimy nejposvátnější kniha jejich náboženství. V prvním patře je pak umístěna malá expozice. Z ochozu Minaretu je nádherný výhled do lednického zámeckého parku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Minaret v opravě

V současné době se interiér Minaretu intenzivně opravuje. Po opravách by měly být zpřístupněny velmi zajímavé interiéry, které návštěvnici neviděli více než třicet let. Opravené interiéry by měly být veřejnosti zpřístupněny v druhé polovině letošního roku.

Vstupné do Minaretu

Na ochoz Minaretu vede celkem 302 schodů, což je příjemný tělocvik pro každého, kdo potřebuje nějaký ten pohyb. Vstupné na rozhlednu stojí 40 korun pro dospělého a dvacet pro děti, studenty a důchodce.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *