Pokud budete chtít navštívit tuto obec, budete se muset vydat do prachatického okresu v Jihočeském kraji. Vesnice se nachází těsně pod vrchem Ptáčník v šumavském pohoří a je zajímavá především svou historií spojenou se sklářským průmyslem.
Historie obce
Historie obce je úzce spojena s místní sklárnou, která byla založena roku 1834 a ve druhé polovině téhož století patřila mezi největší a nejproduktivnější sklárny celé Rakousko-Uherské říše. Již šest let po založení sklárny se v okolí nacházelo několik obytných domů a obec čítala 102 obyvatel. Obec nadále rostla a před první světovou válkou lokalita zahrnovala již 779 obyvatel. Mezi cenné památky, které se v současné době v obci nacházejí, patří zděná obecní pec pocházející z první poloviny devatenáctého století. Dodnes je funkční a pravidelně jednu v sobotu v měsíci slouží k přípravě chleba pro celou obec. Ve středu obce také naleznete malý zámeček, který byl sídlem původních majitelů skláren. V současné době funguje jako hotel.
Sklárny
Když hovoříme o obci Lenora, musíme nevyhnutelně zmínit i místní sklárnu. Jejím typickým výrobkem bylo sklo takzvané lenošské zeleně. Vedle sklárny zde fungovala rovněž malířská dílna, která s výrobnou skla úzce spolupracovala. Výrobky místní sklárny se pravidelně účastnily mezinárodních soutěží a dosahovaly velmi impozantních úspěchů. Například roku 1867 na světové výstavě v Paříži získalo sklo ze zdejší výroby Kraliku nejvyššího ocenění, obdobný úspěch byl zaznamenán také ve Vídni roku 1873. Téměř devadesát procent místní produkce bylo v meziválečném období vyváženo do Spojených států, Indie, Anglie a Belgie.
Při cestování do obce Lenora nezapomeňte navštívit Sklářské muzeum, nicméně rozhodně byste si měli vyhradit alespoň trochu času také na Zámeček Lenora a velmi zajímavou Obecní pec na chleba.