Překrásná kamenná rozhledna Jedlová

Jednu ze zajímavých kamenných rozhleden najdete při cestování po Šluknovském výběžku nedaleko Varnsdorfu, kde se nachází obec Jiřetín pod Jedlovou, nad kterou se v nadmořské výšce 774 metrů vypíná třetí nejvyšší vrchol Lužických hor – Jedlová.

Z historie

Rozhledna byla postavena v roce 1891, kdy k ní nechal kníže Kinský přistavět i restauraci. Bohužel po druhé světové válce došlo k chátrání věže. Na opravu musela čekat dlouhé roky až do roku 1993, kdy byla také zpřístupněna návštěvníkům. Brzy poté byla otevřena i restaurace. Na zdejším kopci kromě rozhledny stojí i televizní převaděč, telekomunikační věž, ale nachází se tu také pomních básníka Friedricha Schillera.

O rozhledně

Název si rozhledna nese podle dřívějšího hojného jedlového porostu, který se zde nacházel.

Rozhledna je vysoká 23 metrů, vystavená z kamene a vršek je zakončen cimbuřím, nad nímž se nachází ještě dřevěná věžička zakrývající schodiště. Nahoru vede 123 schodů, po jejich zdolání budete odměněni velmi pěkným výhledem na město Varnsdorf, na Šluknovský výběžek, ale i dohlédnete až do Německa. Vidět je i televizní vysílač na Ještědu a je-li opravdu dobrá viditelnost, lze dohlédnout i do Krkonoš a Jizerských hor. Stejně tak budete mít jako na dlani i oblast Českého ráje či třeba Českosaského Švýcarska.

Přes horu Jedlovou vede evropské rozvodí značné důležitosti, kdy vody ze severních svahů jsou odváděny do Baltického moře, kdežto z jižního svahu zase do Severního moře.

Kudy k rozhledně

Přístup na rozhlednu je od obce Jiřetín po zelené a pak červené turistické značce, vzdálenost je asi tři kilometry, jen je to značně do kopce. Po červené značce se dále můžete vydat na zříceninu hradu Tolštejn. Nejsnadnější a asi nejkratší je přístup od parkoviště u hradu Tolštejn.

Otevřena je po celý rok za dobrých povětrnostních podmínek. Vstupné činí symbolických 10 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *