Zámek v Bzenci

Velkolepý zámek v Bzenci sice není veřejnosti přístupný, jedná se ovšem o zachovalou zámeckou architekturu, která potěší nejednoho milovníka staré architektury.

Bzenec zámek
Kde zámek najdete
Zámek stojí v jihomoravském městečku Bzenec v jeho severozápadní části města, přesněji na náměstí Svobody 73. Od samotného centra města je to zhruba 500 metrů. Velkolepý zámek z 18. století není veřejnosti přístupný, nicméně o víkendech je otevřený areál kolem zámku. Za zámkem se totiž dochoval rozsáhlý zámecký park, který stojí za procházku. V letních měsících je park přístupný od 9 hodiny ranní do 9 hodiny večerní. V zámeckém parku stojí za pozornost zejména lípa velkolistá, která zde již roste několik století. Lípa je pochopitelně chráněna českým státem. Tato lípa velkolistá dala označení zdejšímu vínu, které se jmenuje Bzenecká lipka. V parku najdete novou informační tabuli, která popisuje krátké dějiny parku a zámku. V parku můžete během letních měsíců také potkat několik místních pávů.
Krátké dějiny zámku
Dějiny zámku v Bzenci se datují k roku 1482. V té době zde totiž postavili Kropáčové z Nevědomí mohutnou tvrz, která měla nahradit zpustošený hrad. Tvrz byla na konci 16. století přestavěna na renesanční zámek, ve kterém byly rozsáhlé sklepy na uskladnění vína. O této podobě renesančního zámku se však nedochovaly žádné záznamy. Dnešní podoba zámku je z poloviny 18. století, kdy hrabě Erdman Kryštov Pruskovský začal stavět tento zámek. Poslední úpravy na zámku však provedl hrabě Vilém z Reichenbachu-Losenic, který přestavěl zámek do pseudogotické podoby, která byla v té době velmi populární.

zemek_na-web1
Současnost zámku
Od roku 2002 je zámek v Bzenci v rukou obce, která si zámek odkoupila. Zámek je prozatím prázdný, ale město zámek postupně opravuje. Do současné doby byly již opraveny dvě věže na nárožích zámku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *