Půvabná přírodní rezervace Rejvíz

Zdejší národní přírodní rezervace, která byla vyhlášena již v roce 1955, vám nabídne kousek ryzí přírody – vrchovištní rašeliniště, podmáčené smrčiny a půvabné jezírko. Ne nadarmo je druhým nejnavštěvovanějším místem Jeseníků hned po Pradědu.

jezirko

O přírodní rezervaci

Rejvíz se nachází na rozvodí Černé Opavy a Vrchovištního potoka. Vznikalo v době končící doby ledové a jedná se o typ vrchovištního rašeliniště typického tím, že je zde zadržováno velké množství vody na nepropustném podloží. Původně zde existoval smrkový les, který ale v silném zamokření odumřel a postupně ho nahradila borovice blatka, jež je odolnější.

V jádře zdejší přírodní rezervace budete marně hledat stromy, jelikož je tu vysoká spodní hladina. Zato můžete obdivovat Velké a Malé mechové jezírko.

Zdejší fauna a flóra

Roste tu také mnoho významných bylin, jako je blatnice bahenní, rosnatka okrouhlolistá (masožravá rostlina), z keřů zde najdete klikvu bahenní či vlochyni bahenní. Pro Rejvíz jsou také typické louky ovlivněné vodou, ve kterých roste mnoho vzácných druhů, jmenujme např. prstnatec májový, kamzičník rakouský či mečík střecholistý.

A abychom nezapomněli na zvířenu, tak zde žije netopýr severní, hnízdí tu datel černý, chřástal polní a vyskytuje se zde i např. čolek horský.

pic

Naučná stezka

Z osady Rejvíz vás povede naučná stezka dlouhá asi dva kilometry. Na informačních panelech se dozvíte zajímavosti o biotopech rezervace, vývoji rašeliniště. Od informačního střediska, kde se vybírá symbolický poplatek sloužící na údržbu stezky, dojdete po povalovém chodníčku až k Velkému mechovému jezírku. Jezírko měří na délku kolem 68 metrů, na šířku asi 41 metrů a jeho rozloha je 1692 m2, čímž náleží k největším rašelinným jezírkům v naší republice. Hloubka jezírka dosahuje až tří metrů. Jezírko je přístupné od května do října.

Malé mechové jezírko, nacházející se asi jeden kilometr od osady Rejvíz, je většinou zarostlé a pro veřejnost nepřístupné. Jeho hloubka činí asi 5 metrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *