Půvabná rozhledna Děčínský Sněžník

Navštivte velmi půvabnou rozhlednu na nejvyšší stolové hoře u nás – Děčínském Sněžníku, nacházející se několik kilometrů od Děčína.

Historie rozhledny

Historie rozhledny sahá až do roku 1864, čímž náleží k nejstarším stavbám svého druhu na našem území, kdy zde vyrostala 33 metrů vysoká věž zakončená cimbuřím. Již o rok později zde byl postaven výletní hostinec, který se brzy proměnil v oblíbenou turistickou chatu. Bohužel v 2. polovině 20. století začal areál chátrat a chata byla stržena. Stejný osud hrozil i rozhledně, ale naštěstí byla opravena a následně zpřístupněna veřejnosti, událo se tak v roce 1992. V roce 1999 zde opět vyrostla restaurace.

Půvabná kamenná rozhledna vděčí za svou existenci majiteli panství Františkovi Antonínu Thunovi, který měl buď vykácet les, nebo zde postavit věž pro geografická měření. Učinil tak a dal postavit rovnou věž kamennou, autorem projektu je Karel Hänel.

Zajímavosti

Na vrchol rozhledny stačí zdolat 153 schodů, aby se vám naskytl prý jeden z nejkrásnějších výhledů v Čechách. Kruhový výhled návštěvníkům umožní spatřit dominanty Českosaského Švýcarska, Lužické hory, Krušné hory a České Středohoří.

Rozhledně se někdy také přezdívá větrné lázně. A důvod? Dochází zde k unikátnímu proudění vzduchu, kdy se kolem stolové hory díky termickým proudům mísí větrné proudy mnohdy až od Severního moře.

Kudy na rozhlednu

Nejkratší cesta vede zřejmě z obce Sněžník, odkud jsou to asi dva kilometry stoupání po červené turistické značce. Náročná je cesta z Děčína, kdy musíte zdolat kolem 600 metrů převýšení. Přijít můžete i z Jílového po zelené turistické značce. Rozhledna je otevřena po celý rok a vstupné stojí 20 korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *