Orlické hory neznamenají jenom možnost vydat se na čerstvý vzduch a užít si nádherných výhledů jak v létě na kole nebo pěšky, tak i v zimě na běžkách. Orlické hory jsou totiž možností, jak se seznámit i s trochou historie. A to nejlépe prostřednictvím dvou známých chat, které v této známé horské oblasti východních Čech stojí.
Šerlišský mlýn
Právě tato chata je známá jako křižovatka téměř všech cest pro pěší, cyklisty i běžkaře. Pod svým názvem je však chata známá až od roku 1902, kdy dostala svou dosavadní podobu. Tedy chaty, která sloužila hlavně jako výletní restaurace. Do té doby se jednalo o budovu známou jako Postlerův mlýn, který byl, spojen také s hájovnou. Zajímavostí jistě je i to, že právě odtud se dopravovalo dřevo na stavbu celé řady dalších chat v okolí.
Čím tato chata však poměrně negativně proslula, to byli její častí hosté. Vzhledem ke své poloze, kdy leží pouze 3 km od Deštné v Orlických horách, se zda často rekreovali vojáci Wehrmachtu, a to během celé druhé světové války. Dnes samozřejmě chata slouží nejenom jako občerstvovací stanice, ale i jako možnost ubytování.
Masarykova chata
Zatímco předchozí chata byla a často také je mnoho lidmi nenáviděna, tato, tedy Masarykova chata je nejenom místními milována. Už pro svůj samotný název, který dostala hlavně proto, aby dokázala povzbudit český národ. Chata byla postavena v letech 1924 – 1925, a to v oblasti zvané jako Šerlich. I proto je někdy nazývána též jako chata na Šerlichu.
Důvod její obliby je dán i tím, že je spjata s místním obyvatelstvem, které se podílelo na její stavbě. Především se o ni zasloužil místní turistický spolek, který inicioval její postavení. Vnitřní výzdoba je poté obohacena řezbami nedalekého rodáka akademického sochaře Leoše Kubíčka a při samotném otevření byl přítomen také jeden z Východočechů, a to Alois Jirásek.