Rozhledna Kobylí vrch na Moravě

Jižní Morava nabízí spoustu krásných výhledů a mezi ty vůbec nejkrásnější určitě patří výhledy na rozlehlé vinice, které obzvláště za slunečných dnů působí kouzelným dojmem. Atmosféru pak dokáže ještě více umocnit, když se na tu nádheru díváte z výšky, z nějaké zdejší rozhledny a můžete se rozhlížet do širokého okolí. Pojďme si tedy blíže představit jedno z míst, kde si výhledy rozhodně užijete.

Nedaleko od Velkých Pavlovic se nachází obec Kobylí, ze které se můžete vydat na Stezku nad vinohrady vedoucí právě mezi vinicemi. Ta byla vybudována teprve v roce 2018 a zavede vás až na vrchol Kobylího vrchu ležícího ve výšce 334 m n. m k unikátní rozhledně. Pokud si chcete zkrátit cestu na pouhé stovky metrů, lze zaparkovat na parkovišti přímo u vinice.

O rozhledně

Rozhlednu navrhl rodák z Kobylí Jiří Vojtěšek společně s Jakubem Rolečkem z brněnského ateliéru. Výškou sice neohromí, ale je výjimečná svým spirálovitým tvarem. Kruhová výseč rampy má 334°. Do výšky 7,6 metru vás zavede nakloněná rovina a nenajdete tu jediný schod. Díky tomu je rozhledna vhodná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Z ocelové konstrukce s dřevěným obložením je za dobrých podmínek vidět Pálava, Bílé Karpaty, hrad Buchlov, Strážovské vrchy, a dokonce i Malá a Velká Fatra na Slovensku. Na 65 metrů dlouhém stoupajícím chodníku najdete popisky, díky kterým se v okolí dobře zorientujete.

Nevynechte návštěvu dalších rozhleden v blízkém okolí

Pokud máte rozhledny opravdu rádi, najdete jich v této oblasti hned několik a stihnete je všechny navštívit v jednom dni. V okolí vedlejší obce Bořetice jsou další dvě rozhledny – 15metrová dřevěná rozhledna Kraví hora a skoro 19 metrů vysoká rozhledna Slunečná, která překvapí svým vzhledem díky nahodile umístěným dřevěným sloupům. Asi 15 kilometrů od Kobylí leží 11 metrů vysoká zděná rozhledna Dalibor a hned na protějším vrchu téměř 28metrová rozhledna Maják. Daleko to odsud není ani k rozhledně Hustopeče vysoké přes 17 metrů, která je obklopena mandloňovým sadem s více než tisíci mandloněmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *