Rozhledna na Zelené hoře u Chebu

Vystoupejte na kamennou rozhlednu nedaleko Chebu a naskytne se vám zajímavý pohled na Chebsko, ale i Krušné hory, Slavkovský les.

Rozhledna se nachází spolu s věží televizního vysílače, která je vidět již zdálky, na vrcholu zalesněného kopce zvaného Zelená hora. Vznikla podle návrhu architekta Rolfa Beiera. Původně tu před ní stávala dřevěná věž pocházející z roku 1891, která ale musela být pro svůj špatný stav zbořená.

Rozhledna měří 18 metrů a v dolní části najdete otevřenou arkádu na sloupech, vybudovanou v pseudorománském stylu. Na její vrchol budete muset zdolat jen 72 schodů, což oproti některým rozhlednám nic není.

Zajímavosti

Rozhledna bývá známa pod jménem Zelená hora u Chebu či také Bismarckova věž, oslavující zakladatele německé říše Ottu von Bismarcka, takových staveb bylo po světě tehdy mnoho. I zde se nacházela nádoba na pálení ohňů, které se pálily ve dnech kancléřových výročí.  S rokem 1948 se objekt stal součástí pohraničního pásma, takže se k ní nesmělo, čímž se na ni tak nějak poněkud zapomnělo. Dokonce byla i vymazána z map a turistických průvodců, mnohdy se uvádělo, že byla zbořena. O to větší překvapení lidi čekalo po uvolnění poměrů po roce 1989, kdy rozhlednu na hoře objevili, i když tam očekávali spíše zbytky zbořené věže. Přestože se rozhledna nacházela ve špatném stavu, byla až v roce 2003 uzavřena, opravena a v roce 2005 pro veřejnost znovu otevřena. A aby byl výhled do okolí dokonalý, okolní stromy padly za oběť rozhledu.

Kudy k rozhledně

Z centra Chebu k ní dojdete po zelené turistické značce. Trasa měří něco přes pět kilometrů. Případně se dá autem zajet k místu zvanému sv. Anna, odkud je to k rozhledně asi 1,5 kilometru. Otevřena je od jara do podzimu a vstupné se neplatí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *