Rozhledna Slovanka

Máte rádi krásné výhledy? V tom případě by se Vám mohl zamlouvat výhled na moderní rozhlednu nacházející se v Jizerských horách s názvem Slovanka. Rozhledna je unikátní především svou železnou konstrukcí.

Rozhledna se nachází na stejnojmenném vrchu ležícím v Maxovkém hřebeni v Jizerských horách. V blízké vzdálenosti najdete i známé lyžařské středisko Severák. Dřívější jméno kopce bylo Seibtův vrch, jméno Slovanka kopec získal po chalupě stojící na samém vrcholu. Rozhledna Slovanka byla postavěna roku 1887 a jedná se o nejstarší železnou rozhlednu v Čechách.

full_1a98be_76199

Na stavbě rozhledny se Horský spolek rozhodl roku 1887 a jedné co zbývalo, byla volba vhodné podoby budoucí rozhledny. Nejvíce zaujal návrh vídeňské společnosti Waagner, tedy jedenáctimetrová litinová konstrukce, kterou měli zájemci možnost spatřit již na vídeňské výstavě. Rozhledna byla slavnostně otevřena 14. Srpna 1887 a účastnilo se úctyhodných 5 000 návštěvníků, od kterých se vybralo více peněz, než kolik tvořily kompletní náklady na stavbu. Roku 1895 vyhořela chata, která stála původně osamoceně na vrcholu kopce Slovanka. Po druhé světové válce začala chátrat i rozhledna a vstup na ní byl na vlastní nebezpečí. Roku 1999 byla vyhlášena technickou památkou a díky dobrovolným finančním příspěvkům došlo k její renovaci a znovuotevření 5. Července roku 2 000. Celková rekonstrukce stála 550 000 korun.

slovanka 1

V současné době mají turisté možnost navštívit rozhlednu v perfektním stavu spolu s chatou Slovanka stojící opodál. Slovanka nabízí krásný výhled na Bedřichovskou vrchovinu a další části Jizerských hor. Zároveň je možné využít lokality rozhledny ke spojení s dalšími výlety po Jizerských horách, ať už pěšími túrami, cyklovýlety nebo stále populárnější autoturistikou.

index

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *