Navštivte hrad, kde měl kdysi sídlo Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic a který je jediným interiérově zpřístupněným památkovým objektem v rámci regionu Krkonoš a Podkrkonoší. Asi proto se mu také přezdívá Perla Podkrkonoší. Najdete jej mezi Dvorem Králové a Novou Pakou.
Z historie
Písemnou zmínku o hradu lze nalézt již v roce 1322, ale jeho skutečný vznik byl asi o něco dříve. Zřejmě ho založil Přemysl Otakar II. a nechal ho postavit v gotickém stylu. V 16. století došlo k přestavbě hradu na renesanční zámek. Bohužel ho v roce 1830 stihl požár a následně už jen chátral. Začátkem 20. století zříceninu získalo městečko Pecka, které ho pomohlo opravit a následně zpřístupnit, díky čemuž je přístupný celý západní palác a rozsáhlé sklepení.
Asi nejproslulejším majitelem hradu a později zámku byl cestovatel, spisovatel, hudební skladatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, který na hradě sídlil od roku 1603. Po jeho smrti byl hrad chvíli v držení Albrechta z Valdštejna a od roku 1627 ho vlastnil mnišský řád kartuziánů. Jako poslední hrad vlastnila knížata z Trauttmansdorffu.
Zajímavosti
Veřejnost může hrad navštívit již od roku 1932. Můžete si zvolit ze dvou prohlídkových tras. V rámci historické trasy se dozvíte něco o historii hradu, podíváte se do pracovny Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, rytířského sálu a černé kuchyně. Druhá prohlídková trasa zvaná Harantovské sklepy vám umožní seznámit se s každodenním životem na hradě za Kryštofa Haranta. Navíc se podíváte ještě do středověké mučírny.
Trochu tajemným místem na hradu je hradní studna, 56 metrů hluboká, která byla již ve středověku zasypána a zazděna, náhodně objevena byla pak v roce 1947. Zajímavé je, že ani v hloubce 56 metrů nebyla nalezena žádná voda a navíc je tu čerstvý vzduch bez jedovatých plynů. Existuje domněnka, že studna je spíše vchodem do tajných chodeb.
Kdy navštívit hrad
Hrad je návštěvníkům otevřen od dubna do října. Jeden okruh vyjde na 50 korun pro dospělého.