Jeden z největších horských hřebenů Moravskoslezských Beskyd je součástí tzv. Zadních hor. Gruň je ohraničen dvěma lokalitami, a to Kotoščinou a vrcholem Příslop. Na samotném vrcholu hřebene můžete navštívit osadu Gruň.
Historie Gruně
Celá oblast Gruně je známá salašnictvím, které se stalo populárním koncem osmnáctého století. Značná část hřebene byla v minulosti odlesněna a upravena pro potřeby pastevců a salaší. V okolí se nachází několik podobných pastvin, mezi které patří například Mazácký grúnik na Lysé hoře. Oblast Gruně zaznamenala největší populační boom v období Protektorátu, po kterém došlo k poválečnému vystěhování mnohých německých obyvatel. V tu chvíli začal být zároveň realizován plán na částečné zalesnění Gruně a některé místní salaše byly přeměněny na turistické chaty. I přesto nicméně v dnešní době přetrvává tradice chovu ovcí. Gruň je dokonce typický pro chov velmi vzácné ovce valašské.
Návštěva Gruně
Kromě samotné louky doporučujeme navštívení řady architektonických zajímavostí. Mezi ně patří například kaple Panny Marie Pomocné pocházející z roku 1847. Současnou podobu kaple získala až o půl století později, roku 1891. Hned vedle kaple se nachází také socha Panny Marie vytvořená roku 1773. Poslední neděli před 24. květnem každého roku se na tomto místě koná pouť.
Cestování do oblasti Gruně není nijak náročné. Osada je přístupná díky řadě turistických stezek různého značení. Využít tak můžete například žlutou trasu, vedoucí z mostu ve Starých hamrech až na Bílý Kříž. Dále se nabízí zelené značení, vedoucí rovněž ze Starých Hamrů, případně od Visalají na Krásné. Na hřeben se dostanete také díky převážně asfaltové silnici, která slouží hlavně místním obyvatelům, kteří se potřebují čas od času spojit s civilizací.