Lysá Hora

Nejvyšší hora pohoří Moravskoslezských Beskyd měřící 1323 metrů se nachází mezi obcemi Krásná, Melenovice, Ostravice a Staré Hamry. Vrchol hory je známý svým telekomunikačním vysílačem, meteorologickou stanicí a řadou horských chat.

images

První stavba byla na vrcholu Lysé Hory vybudována v roce 1880, byla to takzvaná útulna Albrechta Habsburského. Protože se jednalo o německou chatu a čeští turisté chtěli na vrchu mít také svou vlastní stavbu, nechali roku 1935 postavit chatu nazvanou podle básníka Petra Bezruče, Bezručovu chatu. Zajímavostí je, že Petr Bezruč chatu zavrhl a odmítnul se zúčastnit dokonce i jejího slavnostního otevření. Roku 1948 došlo ke znárodnění obou chat a v letech 1972, respektive 1978 k jejich vyhoření. V současnosti probíhá rekonstrukce české Bezručovy chaty, turisté mohou prozatím na vrcholu navštívit bufet Šantán, turistickou ubytovnu Kameňák, případně také horskou chatu Lysá Hora. Od roku 1897 jsou navíc na vrcholu prováděna meteorologická měření, kromě toho byl roku 1980 vybudován rovněž telekomunikační vysílač vysoký 78 metrů, který slouží jako dominanta celé horské oblasti.

Lysá hora

Během cestování na nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd mají návštěvníci také možnost spatřit mohylu Ivančenu pod Lysou horou, která zde připomíná památku popravených skautů. S vrcholem Lysé Hory souvisí také nešťastná událost z roku 1964, kdy zde probíhalo 21. května vojenské cvičení, v jehož průběhu jeden z pilotů angažovaných ve cvičném letu nezvládl ovládnout svůj stroj a v mlze s ním narazil do hřebene hory. Během tohoto neštěstí pilot Vlastimil Zaydlar zemřel. Další zajímavostí je pověst o čarodějnicích, které se měly slétávat na vrcholu Lysé Hory a utancovat k smrti každého poutníka, který se stal svědkem jejich setkání.

lysa-hora-IMG_1049

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *