Výlet na Černou Studnici

Rozhlednu s romantickým názvem Černá Studnice naleznete v Jizerských Horách. Postavena byla na stejnojmenném vrcholu hory s nadmořskou výškou 869 metrů roku 1905. Spolu s rozhlednou byla na vrcholu postavena rovněž i turistická chata, ve které mohou návštěvníci při svém cestování zastavit, odpočinout si a využít možnosti místního občerstvení.

Samotná vyhlídka byla na vrcholu hory zřízena již roku 1885, kdy byla zkonstruována plošina se zábradlím. To se ovšem městu Jablonec nezdálo dostačující, proto byla roku 1903 vyhlášena soutěž na projekt pro rozhlednu Černá Studnice. Vítěznou stavbu zkonstruoval stavitel Corazza a rozhledna byla následně slavnostně otevřena čtrnáctého srpna roku 1905. Slavnostního otevření se tehdy účastnilo přes šest tisíc lidí. Rozhledna spolu s chatou zaznamenávala pravidelně obrovské množství návštěvníků, proto došlo několikrát k rozšíření prostoru v chatě, po přestavbě dokončené roku 1930 se tak její kapacita zvýšila na šest set míst.

cernastudnice

Samotná budova rozhledny měří 26 metrů a pro zdolání vrcholu je nutné vystoupat 91 schodů. Na vrcholu mohou návštěvníci přecházet mezi čtyřmi ochozy, ze kterých se nabízí při příznivých podmínkách nádherný výhled na Ještědsko-kozákovský hřbet, značnou část města Liberce a nejvýznamnější části Jizerských hor a Krkonoš. Spatřit můžete také jednotlivé dominanty okolních krajů: Ještěd, Trosky a hrady Bezděz nebo Ralsko.

cerna_studnice

V případě, že se rozhodnete vydat se na vrchol Černé Studnice, doporučujeme Vám zastavit se nedaleko samotného vrcholu u památky známé jako Veselého kříž, která připomíná sebevraždu Václava Veselého z Nové Vsi, který se údajně z důvodu nešťastné lásky zastřelil v přilehlém lesíku. Pokud patříte mezi fanoušky horolezectví, nabízí se Vám možnost využít nedaleké žulové skály a balvany.

studnice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *