Výlet na zámek Mnichovo Hradiště

Zámecká stavba v Mnichově Hradišti je impozantním panským sídlem překypujícím barokní architekturou. Díky své příznivé lokalitě přímo ve městě Mnichovo Hradiště neunikne oku žádného turisty ani náhodného kolemjdoucího. Zavítejte na prohlídku zámku i Vy!

Dějiny zámku

Důležitým mezníkem v historii zámku byl rok 1623, kdy se jeho majitelem stal proslulý Albrecht z Valdštejna. Zámek následně sloužil jako hlavní valdštejnské sídlo a pomalu začal být přestavován do dnešní podoby. Součástí zámeckých prostor nejsou pouze obytné prostory uvnitř zámku, ale také okolní zahrady, park, nebo například jízdárna. Zámek také posloužil jako místo setkání tří císařů Františka I., Bedřicha Viléma a Mikuláše I., kteří jej využili k sepsání smlouvy o Svaté alianci. Valdštejnům zámek patřil až do konce druhé světové války, kdy se majitelem stal stát, který celý zámecký komplex zpřístupnil široké veřejnosti.

pic

Interiér a expozice

Uvnitř zámku naleznete řadu zajímavých expozic. Mezi ty nejúchvatnější patří bezesporu sbírky delfské fajánse nebo expozice porcelánu. Návštěvníkům se uvnitř také nabízí pohled na empírové divadlo s originálními kulisami. Návštěvníci si mohou zvolit jeden ze čtyř současných prohlídkových okruhů, přičemž každý se zaměřuje na jinou část zámku. První okruh se věnuje zámeckým interiérům, druhý výhradně empírovému divadlu, třetí okruh potom umožní návštěvníkům spatřit hrobku Albrechta z Valdštejna a lapidárium pískovcových barokních soch. Poslední okruh je určen dětem a je doprovázen průvodcem v dobovém kostýmu.

images

Těšit se můžete v každém z těchto čtyř okruhů na autentickou atmosféru, která je umocněná krásně zdobenými interiéry. Na stěnách schodiště a chodeb můžete navíc spatřit portréty příslušníků rodu Valdštejnů. Prohlídku zámku doporučujeme zkombinovat s návštěvou města Mnichovo Hradiště.

index