Zámek Hrubá Skála

Tento zámek je jedním z největších nacházejících se na území Českého ráje. Naleznete jej na okraji skalního masivu, kde se vypíná do výše dvaceti metrů nad okolní krajinu. Pokud plánujete výlet do Českého ráje a poohlížíte se po nejdůležitějších památkách, které stojí za to vidět, Hrubá Skála by Vám v žádném případě neměla uniknout.

Historie zámku

Původně hrad Hrubá Skála byl postaven roku 1350 Hynkem z Valdštejna. Stejně jako ve zbytku větší části Českého ráje, i zde strávil tento rok několik desítek let. Po následující dvě staletí hrad několikrát změnil majitele, až se stal majetkem Zikmunda ze Smiřic. Díky tomuto rodu započala rozsáhlá přestavba hradu na zámek. Mezi nejzajímavější pozdější majitele patří například jedna z hlavních postav Bosenské krize, Alois Lexa von Aehrenthal. Po druhé světové válce připadl zámek do rukou státu, který z něj učinil rekreační středisko a později hotel.

10

Co navštívit?

Z poměrně rozsáhlého zámku slouží veřejnosti pouze rozlehlé nádvoří a hradní věž, zbytek komplexu slouží jako hotelové ubytování. Na zámku se také pravidelně koná řada kulturních událostí, mezi nejznámější patří jednoznačně „Poznej Středověk,“ kdy se zámek zaplní zástupy rytířů, kejklířů a muzikantů. Ve venkovní části zámku se nachází rovněž sportoviště, které si užijí především mladší návštěvníci. Ti si tam mohou vyzkoušet lukostřelbu, trampolínu, nebo například velké lanové centrum.

zamek-hruba-skala-393

Kudy na zámek?

Zámek se nachází přibližně šest kilometrů od Srdce Českého ráje, Turnova. Můžete se k němu dostat velmi jednoduše autem po silnici z Turnova na Jičín, pokud byste chtěli přijet vlakem, nejbližší stanice se nachází necelé tři kilometry od zámku, zbytek tedy můžete dojít pěšky. Nedaleko od zámku naleznete také Mariánskou vyhlídku, ze které se můžete těšit na výhled do malebného Českého ráje.

index