Vyrážíme do Pekla – na kole či pěšky

Peklo – odnepaměti symbol pro všechny hříšníky, kteří během svého života rozhodně nepatřili k hodným lidem. Peklo však může symbolizovat i místo krásné, lákající nejenom k odpočinku, ale také k poznání přírody a architektury. A přesně takové Peklo se nachází zhruba 7 metrů od Nového Města nad Metují, na východě Čech. Putování do Pekla je vhodné začít právě v tomto městě, u galerie Zázvorka. Zde objevíme první červenou značku, po které se vydáváme směrem do lesního údolí.

Cesta podél řeky Metuje

Samotná cesta větší části vede podél řeky Metuje, a to proti jejímu proudu. Kromě možnosti obdivovat krásy přírody spojené s vodou a lesním porostem jsou na mnoha místech viditelné i výrazné skalnaté výchozy, které v cíli naší cesty vytvářejí právě ono Peklo. Dnes přírodní rezervaci, která nabídne více než 320 hektarů rozlohy, na které se můžeme kochat pohledem především na krásu živočichů z hmyzí říše.

Známá chalupa Pekelec

V dané osadě však v roce 1415 vznikla i chalupa, dnes nazývaná Starým mlýnem, ale dříve nazývaná Pekelec. Objekt si však nezachoval svůj původní vzhled, jelikož v roce 1912 byl přestavěn, a to na pokyn tehdejšího majitele novoměstského zámku. Přestavba však byla natolik propracovaná, že chata dnes dokonale zapadá do okolní krajiny a zdobí ji především ozdobné prvky spojené s lidovou architekturou. Dnes je samotné Peklo spjato hlavně s touto chalupou, která se tak stává cílem turistů toužících nejenom po poznání, ale také po občerstvení.

Po stopách známých osobností

Eduard Vojan, Guth Jarkovský, ale také Alois Jirásek. To je jenom několik známých osobností, kteří se několikrát za život taktéž ocitli v tomto Pekle. Jako vzpomínku na posledního jmenovaného autora můžeme vyhledat kámen s nápisem Ženichův hrob, který připomíná to, že právě toto místo se stalo inspirací pro napsání povídky V Pekle.