Zámek Doudleby nad Orlicí

Nádherný renesanční zámek, který vás na první pohled uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád a výmalbou interiéru  se nachází v Doudlebách nad Orlicí ve východních Čechách. Tvoří jej čtyři křídla a byl postaven jako lovecké sídlo v letech  1589 – 1590. V současnosti je v majetku paní Eleonory Dujkové.  V roce 1960 prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí. Opravily se stropy, vnější sgrafito a mnoho dalších. Již od roku 1971 se zámek zpřístupnil široké veřejnosti.

Co zde můžete vidět?

Kromě samotné prohlídky celého zámku určitě nezapomeňte navštívit muzeum přírodovědy, kde máte možnost si prohlédnout bohatou sbírku nejrůznějších brouků, motýlů a zkamenělin. Muzeum sídlí hned u zámku a mimo něj se zde nachází i doudlebská obora, která byla založena v roce 2006. V současné době se rozkládá na jedenácti hektarech plochy a žije v ní téměř šedesát kusů zvěře. K občerstvení a příjemnému posezení vybízí zámecká restaurace, která nabízí příjemné posezení venku s výhledem na zámecké okolí. K příjemné procházce vás bude lákat i zámecký park, který vás uchvátí svým příjemným prostředím.

Každoročně je zde jedinečná možnost navštívit kromě tradičních farmářských trhů, které se  konají každý rok  i nejrůznější divadelní představení a soutěžní akce.

Možnosti dopravy

Město Doudleby nad Orlicí leží na železniční trati a vlaky tu mají výhodné spojení. Samotný zámek stojí 400 metrů od vlakového nádraží a autobusová zastávka je vzdálena zhruba 100 metrů. Pokud jste vášniví sportovci, z Kostelce nad Orlicí až do Potštejna vede cyklotrasa a a těsně kolem zámku vede turistická stezka.

Zajímavost

Sgrafitovou výzdobu  při stavění zámku použili na vnější a vnitřní fasádu, dokonce i na komíny. Na zámku se také natáčel film Juraje Jakubiska Bathory.

Zámek Doudleby nad OrlicíZámecký interiér

Pro více informací nezapomeňte navštívit webové stránky zámku Doudleby nad Orlicí, kde si můžete prohlédnout i seznam okruhů prohlídek s podrobným popiskem, doprovázené spoustou fotografií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *