Zámek Hrubý Rohozec

Mezi hlavní dominanty města Turnova patří právě zámek Hrubý Rohozec, nacházející se ve stejnojmenné městské části. Návštěvníky láká na zachovalé dobové interiéry a nádherný pohled na údolí, kterým protéká řeka Jizera.

Historie

Zámek Hrubý Rohozec byl založen původně jako hrad roku 1280 Jaroslavem z Ralska z rodu Markvarticů. K přestavbě na zámek, který známe dnes, došlo o více než dvě století později roku 1506 Johankou z Krajku, přestavba následně pokračovala i za Jana ze Šelmberka a Kunráta Krajíře z Krajku. K původnímu hrádku o malé rozloze přibyl celý komplex budov situovaný do nepravidelného lichoběžníku. Dnešní půdorys získal hrad roku 1516.

ALH39fa95_Rohozec_Jiri_Berger.jpg

Co na zámku uvidíte?

Pro turisty nejzajímavějším aspektem návštěvy zámku Hrubý Rohozec jsou bezesporu jeho interiéry. Jedinou dochovanou částí pocházející z období původního hradu jsou sklepní prostory ve skále nad řekou Jizerou. Na zámecké architektuře můžeme pozorovat prvky různých slohů. Nejčastěji jsou ovšem jednoznačně zastoupené prvky renesančního období. Další částí, kterou návštěvníci mohou spatřit, je Kaple Nejsvětější Trojice. Jedná se o barokní kapli přestavěnou z původního gotického hradního paláce. Součástí kaple jsou varhany datované do poloviny 18. století. Kaple je v dnešní době využívána nejen k prohlídkám, ale také ke kulturním akcím a svatebním obřadům.

Stitched Panorama

Kdy je vhodné zámek navštívit?

Návštěvníkům je hrad otevřen od dubna do října a vybrat si mohou ze dvou prohlídkových okruhů. Součástí zámeckého pozemku je také rozsáhlý park sloužící jako odpočinkové místo a odkud se návštěvníkům zámku naskytne úžasný pohled na řeku Jizeru tekoucí pod skalou, na které se Hrubý Rohozec nachází. V případě, že se rozhodnete Hrubý Rohozec navštívit, doporučujeme zkombinovat prohlídku zámku a města Turnova, jehož je Zámek součástí.

pic 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *