Zámek Konopiště

Zámek Konopiště se nachází přibližně  dva kilometry od Benešova. Proslavil se hlavně díky Františkovi Ferdinandovi d’Este, který zde bydlel společně se svou rodinou.

Historie Konopiště

Zámek Konopiště založil pražský biskup Tobiáš z Benešova někdy kolem roku 1294. Po vymření rodu Benešovců připadl zámek v roce 1327 Šternberkům na celých 275 let. Do 19. století se tu vystřídalo mnoho vlivných šlechtických rodů, např. Albrecht z Valdštejna, Michnové z Vacína, Vrtbové z Vrtby a další.  V roce 1887 koupil celé panství František Ferdinand d’Este . Ten nechal zámek přestavět v historizujícím stylu a ze zbytku okolí nechal udělat krajinářský park. Založena zde byla také tzv. Růžová zahrada s mnoha skleníky a do zámku byly umístěny rozsáhlé sbírky.

V roce  1921 přezval Konopiště československý stát a zámek společně se zámeckou zahradou a parkem se zpřístupnil veřejnosti.  V letech 2. světové války byl pak v Konopišti umístěn štáb jednotek SS. Dnes má zámek stejnou podobu, jako při poslední přestavbě F. F. d’Este.

Prohlídkové okruhy

V prvním okruhu jsou zahrnuty salony jižního křídla zámku. Návštěvníci se s průvodcem vydají do lovecké chodby s trofejemi více než 800 ks zvěře. Dále následují sloupový a přijímací salon. Prohlídka pokračuje apartmány a koupelnou z roku 1900.  Tato prohlídka trvá necelých 55 minut.

Druhý okruh se věnuje salonům v severním křídle. Zde si návštěvníci jako první všimnou gotických a renesančních klenb  v kapli sv. Huberta. Tyto apartmány tvoří pracovna, společenský salon a ložnice.  V malé lovecké chodbě lze nahlédnout do osobního výtahu vévody, knihovny a kuřáckého salonu. Délka prohlídky je 60 minut.

Třetí a poslední okruh prohlídky je tzv. exklusivní trasa, kde můžete nahlédnout do soukromých pokojů panovníka a jeho rodiny. Délka okruhu je 70 minut.

Zavítat můžete i do Muzea sv. Jiří se svatojiřskou sbírkou.

Vstupné závisí na okruhu. Celková cena se však pohybuje od 150 do 220 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *