Zámek Oslavany

Zámek Oslavany se nachází v Jihomoravském kraji a může potěšit všechny skalní příznivce cestování po českých a moravských hradech a zámcích.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Krátká historie zámku
Původ zámku v Oslavanech je velmi zajímavý, protože nejdříve tedy stál ženský cisterciácký klášter, který roku 1225 založila Heilwiga ze Znojma. Po husitských válkách však došlo k velkému úpadku kláštera, takže řádové sestry musely nakonec Oslavany opustit. Oficiálně byl cisterciácký klášter zrušen v roce 1525. Celý objekt byl pak na prodej, takže klášter si nakonec koupili Althanové, kteří v sedmdesátých letech 16. století přebudovali chátrající klášter na krásný a reprezentativní renesanční zámek, který je chloubou obce dodnes.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Zámek v současnosti
Zámek v Oslavanech určitě potěší všechny příznivce renesance, protože chloubou zámku je především rozsáhlé arkádové nádvoří, které stojí za prohlídku. V areálu zámku se rovněž dochoval původní klášterní kostel, který je v gotickém slohu. V současné době je tento nádherný gotický kostel využíván ke koncertům duchovní hudby. Zámek v Oslavanech není vybaven zámeckým interiérem, nicméně na zámku byla instalovaná stálá expozice „Historie hornictví a energetiky“, protože na Oslavansku se dlouho dobu těžilo černé uhlí. Vstupné na tuto expozici stojí 40 korun, snížené pak 20 korun. V expozici o hornictví například uvidíte zajímavou maketu důlní chodby s rubáním nebo hornické pomůcky a nářadí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Zámek je otevřen pouze několikrát ročně
Renesanční zámek v Oslavanech je otevřen pouze párkrát do roka. „Den otevřených dveří“ mají na zámku vždy prvního května. Zámek je také veřejnosti přístupný každý rok 16. července, kdy se ve městě koná Karmelská pouť. Dalším dnem, kdy je zámek otevřen je druhý víkend v záři, kdy město pořádá velkolepé „Oslavanské historické slavnosti“.