Geniální stavba Santiniho u Žďáru nad Sázavou

Navštivte půvabný kostel, který je opravdu jedinečný, všude ucítíte symboliku, ale i posvátnost. Vydejte se k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na vrcholek zvaný Zelená hora.

O kostele

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památkou, jež se roku 1994 zapsala na seznam UNESCO. Kostel se nachází na vrcholku u Žďáru nad Sázavou, který se dříve nazýval Černý les a byl hustě zalesněný, následně byl vykácen a nazván Zelenou horou.

Autorem této symbolikou prodchnuté stavby je český architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Datum vzniku kostela spadá do let 1719-1722. Postaven byl ve slohu barokní gotiky. Zasvěcen je Janu Nepomuckému, českému světci.

Symbolika

Kostel je prostoupen číslem pět. Půdorys kostela má tvar pěticípé hvězdy, najdete v něm pět oltářních výklenků, kostel má pět vchodů, na hlavním oltáři je pět hvězd i pět andělů. Symbolika čísla pět se vztahuje k legendě o sv. Janovi Nepomuckém, který neprozradil zpovědní tajemství královny Žofie a když byl utopen ve Vltavě, objevilo se prý na hladině pět hvězd. Zároveň pětka symbolizuje i pět ran Kristových nebo také pět písmen slova tacui, znamenající mlčel jsem.

Do kostela dopadá mnoho světla, takže se zde o obvyklém příšeří v jiných kostelech nedá vůbec mluvit. V kopuli spatříte velký červený jazyk, symbolizující mlčení Jana Nepomuckého. Tvar jazyka lze spatřit i ve tvaru lomených oken.

Z kopce se vám naskytne pěkný výhled na Žďár nad Sázavou a Konventský rybník, kolem kterého se můžete také projít.

Na vrcholek se dostanete pohodlně z města či lze zaparkovat u zámku a odsud je to kousek. Kostel je otevřen od dubna do října, v ostatních měsících jen po domluvě. Dospělí za prohlídku zaplatí 110 korun a děti, senioři a studenti 60 korun.