Zámek Slatiňany s unikátní hipologickou expozicí

Ve Slatiňanech, nedaleko Pardubic, stojí zámek, ve kterém se nachází nejrozsáhlejší hipologická sbírka (týkající se koní), kterou by nejen milovníci koní měli vidět, navíc se v blízkosti zámku nachází krásný anglický park a hřebčín s vraníky starokladrubského plemene.

Historie

Koncem 14. století nedaleko řeky Chrudimky stávala tvrz, z které se v 16. století stal zámek, jenž do 18. století vlastnilo několik majitelů. V roce 1732 zámek získává hrabě Josef František ze Schönfeldu a jeho dcera Marie Kateřina si vzala Jana Adama z Auerspergu, zámek pak přešel do vlastnictví rodu Auerspergů, kteří ho vlastnili do roku 1945.

Co lze vidět

Při návštěvě zámku lze navštívit dvě stálé prohlídkové trasy a několik tras otevřených jen příležitostně. Trasa zvaná zámecké expozice, jež patří k nejmladším prohlídkovým trasám, jelikož původní inventář se do zámku vrací teprve od roku 2011, vás zavede do společenských, soukromých, reprezentačních pokojů, ale i do kuchyně, zámecké mrazírny a netradičně i do kotelny, což se vám jinde jen tak nepodaří.

V rámci hipologické expozice, jež se zde nachází již od roku 1950, se seznámíte nejen s nejvýznamnějšími obrazy koní z přelomu 18. a 19. století, ale i se dozvíte něco o anatomii koně, chovu koní a historii. K zajímavým exponátům náleží předměty, jež se váží k osobě Karla Kinského, vítěze prestižního světového dostihu Velká liverpoolská steeplechase, např. jezdecký dres, ve kterém závod roku 1883 vyhrál. Hipologická sbírka patří svým rozsahem i komplexností k nejrozsáhlejším sbírkám v Evropě.

V určité dny lze absolvovat i prohlídku s žokejkou Latou Brandisovou v rámci projektu Otevřete 13. komnatu, dále se lze podívat na zámeckou věž či absolvovat speciální prohlídku, kdy nakouknete i do historické čistírny oděvů či půdních prostor.

Zámek je otevřen od dubna do října.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *