Autopojištění za nejlepší peníze

Cestování autem je mnohem pohodlnější, než když cestujete vlakem nebo autobusem. Že při něm nezažijete tolik zábavy? No to záleží! Abyste se ale vyhnuli „zábavě“, o kterou určitě nestojíte, je třeba si auto pojistit.

Taková nehoda může přijít pěkně draho

A co že tou „zábavou“ myslíme? No přece důsledky nehody. O ty není na silnici nouze, i když se snažíte jezdit opatrně. Nikdy totiž nevíte, na koho na silnici narazíte a čemu se budete snažit vyhnout. Abyste na případné důsledky takové nehody nebyli sami, je tu autopojištění.

Povinné ručení musí mít každé vozidlo

Autopojištění má dvě části, jednu povinnou a jednu dobrovolnou. Tou povinnou je zákonné pojištění vozidla neboli povinné ručení, tou dobrovolnou pak havarijní pojištění.

Povinné ručení se vztahuje na škody, které provozem svého vozidla způsobíte někomu jinému. Je jedno, zda jde o škodu na majetku, zdraví, životě, nebo ušlý zisk. Kromě toho se z povinného ručení hradí plnění za trvalé zdravotná následky a náklady na odklizení dopravní nehody. Jeho sjednání je nutností nejen v ČR, ale i v zahraničí.

Víte, že základním parametrem, podle kterého byste měli povinné ručení vybírat, jsou pojistné limity? Pojišťovna vás totiž kryje jen do jejich výše, pokud bude škoda vyšší, rozdíl zaplatíte sami. Minimem je 35 milionů Kč, což bohužel ne vždy stačí, pojistit se ale můžete i na 100 a více milionů korun.

Dokladem o sjednání povinného ručení je zelená karta, která se dnes označuje i jako bílá karta, je na ní i telefonní číslo na asistenční služby, které jsou součástí povinného ručení.

Cena pojistného se odvíjí nejen od nastavených limitů a rozsahu asistenčních služeb, ale i od věku řidiče, jeho bydliště, technických parametrů vozidla a ročního nájezdu kilometrů. V potaz se bere i řidičská zkušenost.

Havarijní pojištění kryje škody na vašem voze

Když způsobíte nehodu, škody na majetku nebo zdraví jiných se uhradí za splnění podmínek z povinného ručení. Ale co škody na vašem vozidle? Nebo co když vám auto poškodí vandal, chytne vás krupobití apod.? Pokud je nechcete platit ze svého, musíte mít sjednané havarijní pojištění.

Při jeho sjednání jsou zásadní pojistná rizika a výše spoluúčasti. Jak tedy vybrat to pravé?

Nejprve se zamyslete nad riziky

Proti čemu se chcete pojistit? Havarijní pojištění vás může chránit před důsledky škod způsobenými:

  • Havárií
  • Odcizením
  • Vandalismem
  • Živelnými pohromami

Vy se můžete pojistit proti všem rizikům, nebo si vybrat jen ta, která u vás reálně hrozí.

Víte, že si můžete sjednat u nového vozidla i GAP pojištění, díky kterému v případě totální škody dostanete do určité doby pořizovací cenu vozidla místo té aktuální? A že to může být pořádný rozdíl. Už jen tím, že auto začnete používat, klesne jeho hodnota až o 15 %.

Jakou výši spoluúčasti si nastavíte?

Dalším základním parametrem je výše spoluúčasti, tedy částka, jakou se budete podílet na plnění. Nejčastěji se nastavuje na 5 % nebo 5 000 Kč, sjednat si ale můžete i 10 % nebo 10 000 Kč.

Náš tip na závěr: Povinné ručení i havarijní pojištění si můžete sjednat online a třeba i ušetřit nějakou tu korunu. Zkuste to!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *