Bezděz – král hradů

Královský hrad Bezděz neboli král hradů. Tuto přezdívku dostal Bezděz od svých návštěvníků a že jich jeho branami neprošlo zrovna málo. Kromě toho patří k nejzajímavějším hradům v Česku – jako jeden z mála se dochoval v původní podobě.

Zřícenina Bezdězu
Zřícenina Bezdězu

Zřícenina hradu Bezděz se nachází v okrese Česká Lípa nad stejnojmennou vsí. Je postaven na velkém kopci Velký Bezděz (603 metrů) a pod hradem vede cyklotrasa č. 25. Pro ty, kteří se rozhodnou cestovat autem se nabízí volně přístupné parkoviště(také hned pod hradem), ale na samotný hrad si ale musí každý vystoupat po svých!

Založení hradu

Hrad vznikl v 2.polovině 16.století a jeho vybudování značně souviselo s kolonizačním úsilím českého krále Přemysla Otakara II.. Především byl určen jako správní centrum celého královského panství.  Uvádí se, že výstavba hradu proběhla v letech 1265 – 1278 a na její výstavbě se podílela významná královská huť, která byla ovlivněna stavebním uměním, které k nám do Čech přivezli mniši řádu řádu cisterciáků ze severního Německa.  Celá stavba se nese  ve stylu rané gotiky, která dokonale prezentuje jejího stvořitele Přemysla Otakara II.

V roce 1279 zde byl vězněn pozdější král Václav se svou matkou Kunhutou. Kunhutě se sice podařilo odjet do Prahy, ale Václav byl odvezen do Žitavy, kde strávil v zajetí další 4 roky.

O několik století později se Bezděz stává inspirací pro mnoho českých umělců (K.H.Mácha či B. Smetana). Do roku 1932 byl hrad v moci Valdštejnů, následně se pak dostal do Klubu československých turistů a roku 1953 byl předán státní památkové péči.

Prohlídka 

Jak už jsem se na začátku zmínila, hrad Bezděz se řadí mezi nejvýznamnější památky v Česku. Celá prohlídka s průvodcem trvá asi jednu hodinu včetně výstupu na Velkou věž. Věž je vysoká celých 34 metrů a návštěvníkům se tak dostane nádherného panoramatického výhledu do zdejšího kraje. Součástí prohlídky je i zachovalá hradní kaple a křížová cesta, kterou lemuje mnoho dalších kapliček.

Hradní kaple
Hradní kaple

 

Hrad je pro veřejnost přístupný od dubna do října. Vstupné pro dospělé činí 70 Kč, děti do 15 let a senioři 40 Kč  a rodinné vstupné 180 Kč.