Vzhůru na Báru II

Unikátní rozhlednu ve tvaru trojbokého jehlanu najdete v lesích na Čertově skalce u vrchní části bývalého lomu Podhůra, několik kilometrů od Chrudimi.

O rozhledně

Konstrukce rozhledny vykazuje atypičnost a unikátnost, která spočívá ve tvaru trojbokého komolého jehlanu. Její autor, architekt Martin Rajniš, se domnívá, že podobnou stavbu nenajdete v celé Evropě, ale zřejmě ani na celém světě. Materiál konstrukce pochází ze stromů chrudimského lesa, konkrétně z modřínů a dubů.

Rozhledna byla slavnostně otevřena v červnu roku 2008 se záměrem přilákat sem turisty. Základnu rozhledny tvoří rovnostranný trojúhelník, kdy modřínová prkna byla naskládána na sebe a zajištěna čtvercovými přeložkami. Celá konstrukce je ukotvena pomocí tří tažných lan, a jelikož se rozhledna nachází v leteckém koridoru, je opatřena i signalizačním světlem.

Věž měří celkem téměř 30 metrů, vyhlídková plošina se ale nachází ve výšce 17 metrů. Abyste stanuli na vyhlídkové plošině, musíte zdolat válcové dřevěné schodiště, které čítá 78 schodů a které je zavěšeno do konstrukce rozhledny. Výhled se vám naskytne na Železné hory, za dobré viditelnosti i na Krkonoše a Orlické hory, lze pozorovat i město Chrudim, Pardubice a známou Kunětickou horu.

U rozhledny se nachází stejným způsobem postavený dřevěný domek, jenž slouží jako prodejna s občerstvením, ale také zázemí pro obsluhu rozhledny.

Zajímavost

Zajímavostí je, že jen co byla věž otevřena, tak za čtyři dny stavbu strhnula vichřice. Nakonec došlo k obnově věže, která byla nazvána Bára II. S obnovou se začalo na jaře roku 2009 a byla celkově vylepšena, především jistícími prvky. Znovuotevření proběhlo začátkem září. Rozhledna by měla odolat i větru o rychlosti 200 kilometrů v hodině.

Kudy k rozhledně

K rozhledně vede žlutá turistická značka z Chrudimi. Autem můžete jet směrem na Seč a zastavit u restaurace Kometa a odsud jít asi půl kilometru pěšky. Otevřena je od června do září každý den, v květnu a říjnu jen o víkendu. Vstup je zdarma.