Boika – rozhledna atypického jména

U obce Nasavrky nedaleko Chrudimi stojí rozhledna nezvyklého tvaru, ale i jména, která se nachází u turisticky značené cesty a zároveň i cyklotrasy.

Tato rozhledna, jež je součástí Keltské stezky Železnými horami, byla otevřena 20. května v roce 2006, a patří tak mezi nejmladší rozhledny nacházející se v Pardubickém kraji.

Rozhledna je volně přístupná, její výška činí 14,5 metrů a je zhotovena ze dřeva, její konstrukce je jednoduchá s kovovým šnekovitým schodištěm. Na rozhlednu navazuje altán se stolem a lavičkami.

Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 11 metrů vede jen 32 schodů a odsud se vám naskytne panoramatický výhled, kdy lze vidět Železné hory, Chrudimsko, Pardubice, Hradec Králové a je-li dobrá viditelnost, lze spatřit i vrcholky Krkonoš či Orlických hor.

Rozhledna nese název Boika, což je značně neobvyklé jméno. Svůj název získala podle nasavrckého občanského sdružení Boii, jež se věnuje keltské historii, především té místní. A sdružení se při vymýšlení svého jména inspirovalo kmenem Bójů, který kdysi obýval naše území. Navíc nedaleko od zdejšího místa na ostrohu existovalo jediné keltské opidum ve východních Čechách.

Boika patří do projektu zvaného Keltský archeopark Nasavrky, který budují členové občanského sdružení Boii. Najdete tu Keltskou naučnou stezku nebo třeba v zámku Nasavrky expozici Po stopách Keltů, také zde vyroste keltský skanzen nedaleko Nasavrk, který bude tvořit třicet drobných staveb uspořádaných do šesti dvorců. Všechny stavby by měly být vyrobeny ponejvíce z dubového dřeva a doplněné dalšími přírodními materiály jako je proutí, sláma, kůže či kámen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *