Královský hrad Kašperk

Při cestování po Šumavě byste neměli opomenout navštívit jeden z nejvýše položených královských hradů, který leží asi tři kilometry od města Kašperské Hory.

Z historie hradu

Jeho vznik spadá do doby vlády Karla IV., kdy bylo třeba nejen ochránit hranici s Bavorskem, zajistit bezpečnost na obchodní stezce (tzv. Zlaté stezce), ale také chránit místo významné nálezem zlata. A tak se Karel IV. rozhodl vybudovat hrad Kašperk, dříve zvaný Karlsberg, jak byl hrad na počest panovníka pojmenován. Ač se jednalo o královský hrad, přesto byl zastavován držitelům, kteří se o něj měli starat a spravovat ho. A tak jej vlastnili např. Zdeněk ze Šternberka, Petr Zmrzlík ze Svojšína a Orlíka či takový Jan Očko z Vlašimi. Bohužel nebylo na udržování hradu dostatek peněz, čímž hrad chátral, až došlo k tomu, že musel být odprodán. Kupcem bylo město Kašperské Hory, které ho vlastní dodnes.

V době držby Zdeňka ze Šternberka se hradní opevnění rozšířilo, jelikož bylo třeba chránit hrad pro případ obléhání nepřátelskými vojsky krále Jiřího z Poděbrad. Tehdy vznikla předsunutá pevnost Pustý hrádek, z níž se dochovaly již jen trosky, ovšem z místa, kde dříve stávala, se vám otevře překrásný pohled nejen na samotný Kašperk, ale i na malebnou šumavskou krajinu.

Co hrad nabízí

Kašperk svým návštěvníkům kromě různých kulturních akcí – divadelních představení, nočních prohlídek apod. nabízí dva stálé prohlídkové okruhy. Okruh nazvaný Stavba hradu vám ukáže, jak probíhala přestavba po požáru z 15. století, podíváte se do zbytků hradního paláce a shlédnete na okolní krajinu ze západní věže. Ale aby to nebyla klasická stereotypní prohlídka jako jinde, tak se díky skvělé audiovizualizaci stanete svědkem stavby středověké komnaty, jejího vybavení nábytkem, ale i jejího zániku v nelítostném ohni za realistického praskotu hořícího dřeva.

Druhý okruh Život na hradě vás zavede do purkrabství s expozicí, jež vám blíže přiblíží hospodářský život na hradě, dále se podíváte tentokrát do druhé, východní, věže, v níž se nachází vzácná tapisérie. Hrad nabízí po objednání i dvě tematické prohlídky připravené speciálně pro děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *