CHKO Třeboňsko

Tato Chráněná krajinná oblast se rozpíná na jihovýchodě České republiky mezi okresy Jindřichův Hradec a České Budějovice. Její rozloha činí úctyhodných 700 kilometrů čtvereční a návštěvníky láká především na svou krásnou přírodu a řadu cyklostezek.

Historie oblasti

Oblast se dočkala největšího rozkvětu jednoznačně v průběhu šestnáctého a sedmnáctého století, v područí posledních příslušníků rodu Rožmberků. V té době došlo v kraji k vybudování řady rybníků. Svůj rozmach zažily také místní pivovary, zemědělské usedlosti, sklářské výrobny nebo obor mlynářství. Vývoj pozitivním směrem byl poněkud zpomalen kvůli třicetileté válce, která způsobila odchod místních vojáků a vznik značných škod. Následovala zhoubná morová epidemie z roku 1640. K obnově došlo až ve druhé polovině sedmnáctého století, kdy se majiteli stal rod Schwarzenbergů, který zde působil až do počátku druhé světové války.

rybniky

Co můžete navštívit?

V dnešní době skýtá oblast Třeboňska nespočet možností kulturního i sportovního vyžití. Pravděpodobně nejzajímavější na celé oblasti Třeboňska jsou místní rybníkové soustavy, které naplňují návštěvníka pocitem, že se ocitl ve zcela jiné části světa. Oblastí rozhodně nemůžou pohrdnout ani zoologové a botanici, kteří zde najdou řadu chráněných druhů jak fauny, tak flory.

index

Cyklistika

Asi nejvyšší procento místních turistů ale tvoří cyklisté, kteří si sem každoročně přijíždějí užít rovinatou krajinu, která nabízí nádherný cyklistický zážitek okolo historických hrází, borových lesů a místních malebných osad. V oblasti naleznete celou řadu značených cyklostezek, které jsou v některých případech doplněny i o naučné tabule, které cyklistům předají informace o místní přírodě a historii. Mezi ty nejznámější cyklostezky patří trasy Okolo Třeboně, měřící 39 kilometrů a o něco kratší Rožmberk, měřící 22 kilometrů. Díky rovinaté krajině je obě mohou zvládnout i méně zdatní, rekreační cyklisté.

mesto