Co jíst na cestách pro dostatek energie?

Vyrážíte na výlety či túry do hor a lámete si hlavu s tím, co si s sebou přibalit na zahnání hladu? Ač je chleba s řízkem nebo paštikou zažitým zvykem, věřte, že existují daleko chutnější a zdravější způsoby, jak se na výletě najíst. Pokud svému tělu rádi dáváte to nejlepší, přečtěte si tipy na skvělé svačiny i hlavní jídla na cesty.

Svačina na cesty

Při náhlém pocitu hladu je třeba mít vždy po ruce něco malého na zub, co můžete ihned konzumovat a neztrácet čas s přípravou.

Cereální tyčinky

Vynikající rychlou svačinkou jsou cereální tyčinky, které dodají chybějící energii a zasytí. Na výběr máte z velkého množství flapjacků a müsli tyčinek různých chutí. Za vyzkoušení určitě stojí tyčinky Oat King Energy bar se skvělým složením, výbornou chutí, vhodné pro vegany i vegetariány.

Proteinové tyčinky

Proteinové tyčinky jsou hodnotným zdrojem komplexních sacharidů a dobře stravitelných bílkovin. Zaženou hlad a navíc skvěle chutnají.

Domácí sendvič

Vydatnou svačinou, na které si pochutnáte, jsou sendviče nebo obložené bagety. Připravte si je doma přesně podle toho, co máte rádi. Celozrnné pečivo, lučina, kvalitní šunka a sýr, oblíbená zelenina – nic víc není potřeba. Naopak obloženým bagetám a sendvičům z benzinek se snažte vyhnout.

Čerstvé ovoce

Jednoduchou a oblíbenou svačinou na cesty je čerstvé ovoce. Energii vám dodá banán, jablko, hrušky nebo třeba hrozny.

Sušené ovoce

Rychlou energii získáte konzumací sušeného ovoce, oblíbené jsou brusinky, švestky, banán, datle a fíky. Určitě byste jím neměli nahrazovat hlavní jídlo, ale jako svačinka je ideální.

Ořechy a semínka

Ořechy a semena patří z výživového hlediska mezi nejhodnotnější potraviny. Obsahují vysoký obsah vitamínů, minerálních látek, bílkovin a kvalitních tuků.

Sušené maso

Sušené maso je nutričně hodnotná svačina s vysokým obsahem bílkovin a minimálním obsahem tuků a sacharidů. Je velice praktické i na delší treky, protože je nenáročné na skladování a má dlouhou trvanlivost. V nabídce jsou různé druhy masa i příchutí.

Energetické gely

Gely jsou vhodné pro výkonnostní sportovce při závodu na tréninky, ale mohou být i rychlou záchranou v horách. Obsahují velké množství sacharidů a základní minerální látky. 

Teplé jídlo na cestách

Patříte mezi jedince, kteří si nedokážou představit den bez teplého jídla? Pokud ano a chystáte se na výlet, kde na trase není možnost se najíst v restauraci, sušené nebo vakuované jídlo na cesty pro vás bude to pravé. Tím nejznámějším zástupcem bude pravděpodobně Adventure Menu.

Dehydratovaná strava

Sušené nebo dehydratované pokrmy jsou v outdoorovém světě obrovským hitem. Není divu, předností dehydratovaných jídel je velmi nízká hmotnost, snadný ohřev a výborné složení, které vám poskytne tolik potřebnou energii. Každý si může vybrat to, co má rád, na své si přijdou i vegetariáni. V nabídce naleznete například guláš, indická jídla, rizoto nebo snídaňové ovesné kaše. Dle výrobce se může lišit způsob ohřevu jídla. První variantou je přidání horké vody přímo do sáčku – je tedy nutné s sebou nosit vařič. Druhou variantou, tou ještě snadnější, jsou jídla disponující samoohřevnou funkcí. Balení dehydratované stravy obvykle váží přibližně 150 g, po zalití vodou se objem mnohonásobně zvýší. Mezi oblíbené značky patří Adventure Menu, Summit To Eat nebo Travellunch.

Nápoje

Pitný režim nelze podceňovat v běžném životě, natož pak na výletě nebo delším treku. Orientační množství tekutin, co by měl dospělý člověk za den přijmout, je přibližně 0,5 l vody na 15 kg tělesné hmotnosti. Alkohol, káva a černý čaj se do množství nezapočítává. Skutečné množství se však odvíjí od náročnosti fyzického výkonu, teploty prostředí a také individuálních potřeb každého jedince. Při náročné túře v horách v letních dnech se spotřeba může zvýšit klidně i na dvojnásobek. Hlavním zdrojem tekutin by měla být čistá voda bez bublinek a dochucovadel. Slazené nápoje, džusy nebo alkoholické nápoje nejsou vhodnou volbou.

Voda je v batohu sice velkým závažím, ale trpět žízní v přírodě mimo civilizaci nikdo nechce. Při plánování výletu je tedy vhodné zjistit, zda-li se na trase vyskytují studánky, prameny nebo jiné zdroje pitné vody, kde můžete zásoby doplnit. Pro delší treky, kdy není možné si pitnou vodu každý den koupit, je možné vodu z přírody filtrovat pomocí speciálních filtrů. Tyto filtry dokážou odfiltrovat téměř 100 % zdraví škodlivých bakterií a parazitických prvoků. 

Při hledání zdrojů vody obecně platí, že čím blíže k prameni čerpáte, tím je pravděpodobnost závadnosti nižší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *