Cornštejn – malebná zřícenina u Vranovské přehrady

Zřícenu hradu Cornštejn najdete u Vranovské přehrady, nedaleko hradu Bítov. Název hradu byl odvozen od dvou slov – zorn (hněv) a stein (kámen) čili název se čte normálně s C a ne s K, jak lze někdy slyšet. Název poukazuje na sílu a pevnost hradu.

O hradu

Historie zříceniny se začíná psát ve 14. století, kdy zde byl vybudován hrad rodem Lichtenburků, kteří vlastnili hrad Bítov. Zdejší hrad měl sloužit k ochraně nejen Bítova, ale také jako opěrný bod královské moci u jižních hranic. V 15. století se jeho vlastník, Hynek z Lichtenburka, rozhodl, že nebude českému králi Jiřímu z Poděbrad přísahat věrnost a ještě ke všemu zahájil otevřenou vzpouru, v čemž ho podporoval papež. To mělo za následek, že hrad byl vyhladověn, zkonfiskován a nakonec ho získali páni Krajířové z Krajku, jež ho nechali opravit, rozšířit a navíc vystavět mohutné opevnění. V polovině 16. století se hrad opět vrátil do držení Lichtenburků, následně Šrejnů ze Švarcenavy, kteří nechali hrad zpustnout. Od poloviny 20. století hrad náleží státu, jež ho nechal v 70. letech opravit. Do dnešních dní z původního hradu zůstaly pouze rozsáhlé zříceniny – zdivo dvou paláců, mohutné hradby, brány, předhradí a sklepy.

Zajímavosti

Ze zříceniny budete mít nejvíce při její prohlídce, kdy se vám z nádvoří naskytnou pěkné výhledy na vody Vranovské přehrady a také uvidíte místa, kde se točila pohádka Nebojsa z roku 1988 a místo, kde stával původní most, který v pohádce vybuchl a zřítil se, když po něm utíkal dřevorubec Ondra, ve skutečnosti byl ale čas odhadnut špatně, a most se zřítil dříve. Naštěstí se představitel dřevorubce Ondry, Ondřej Vetchý, stihl zachytit okraje stěny hradu. Dnes tu ale spatříte již most nový.

Zřícenina hradu je veřejnosti otevřena od konce května do konce září a vstupné vyjde na 60 korun. Přitom se na hradu pořádá mnoho kulturních akcí, nejčastěji různá šermířská a historická vystoupení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *