Cyklistický výlet pro botaniky

 

V tomto článku vám představíme jeden velmi krátký výlet, který měří pouze dvanáct kilometrů. Tento výlet je určen pro botaniky a je kombinací cyklistické a pěší turistiky.

Popis trasy a obtížnost

Start celé trasy je v jihomoravské Lednici, která je perlou Jižní Moravy. Cílem trasy je pak nedaleká obec Milovice. Z Lednice se vydáme směrem na Bulhary, Nové Mlýny a Milovice. Obtížnost této trasy je velmi nízká, protože vede nenáročným rovinatým terénem. Po cestě je však několik zajímavých přírodních rezervací, ke kterým nesměřují žádné zpevněné cyklostezky, takže k těmto místům nejlépe dojdete pěšky.

Zajímavá místa po cestě

První zajímavou zastávkou po cestě je rázovitá jihomoravská vinařská obec Bulhary, která byla založena už v polovině 13. století německými kolonisty. Kromě krásných domů a vinných sklepů stojí za pozornost především místní katolický kostel sv. Jiljí, který pochází z roku 1772. Pěkná je rovněž barokní brána, která je ozdobou místního hřbitova.

Druhou zastávku si určitě udělejte v obci Nové Mlýny, kde stojí smutný pomník, který připomíná, že se zde v roce 1936 utopilo celkem třicet jedna dětí z Rakvic. Pomník byl postaven na náklady tehdejšího prezidenta T.G.Masaryka, který měl k tomuto kraji blízko, protože se narodil v Hodoníně.

Třetí zastávka je již zaměřena pro botaniky. Zhruba jeden kilometr od obce Nové Mlýny, je národní přírodní rezervace Křivé jezero. Zde se nacházejí důležité skupiny Mokřady dolního Podyjí, které jsou chráněné od roku 1973. Každý příznivec botaniky zde zajásá, neboť zde kupříkladu uvidí kosatce sibiřského, violku slatinnou, leknín bílý či hrachor bahenní.

Překvapení na závěr

Na úplný závěr výletu vás čeká ještě jedno překvapení, protože kousíček o Milovic se nachází přírodní rezervace Milovická stráň, na které najdete chráněné druhy rostlin. Za všechny jmenujme aspoň kosatec nízký a hlaváček jarní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *