Pokud Vás omrzely zámecké prohlídky a hledáte romantickou, atmosféru zříceného hradu obklopeného panenskou přírodou, je pro Vás Frýdštejn ideální volbou.
Lokalita
Zřícenina gotického hradu se nachází na z větší části nepřístupném, skalnatém podloží a z jeho nádvoří se Vám naskytne úchvatný pohled na údolí řeky Jizery. Dostat se na něj je možné díky nepřebernému množství cyklostezek a pro méně aktivní turisty je několik set metrů pod hradem k dispozici malé parkoviště, na kterém lze zanechat vozidlo a upravenou cestou se pěšky vydat až pod původní hradní věž.
Historie
Dějiny hradu sahají až do druhé poloviny čtrnáctého století, kdy byl údajně založen rodem Bibrštejnů. Krátce po svém založení si prošel érou husitského obléhání, následovanou opuštěním veškerého hradního obyvatelstva a od šestnáctého století již není na hradě zaznamenáno žádné trvalé obydlení. Pod hradem máte možnost prohlédnout si kapličku vytvořenou z pískovce, datovanou do roku 1823. Hrad byl dále až do roku 1838 v držení církve, načež přešel do rukou Kamila Rohana. Poté, co byl roku 1892 hrad odkoupen turnovským okrašlovacím spolkem od rodu Rohanů, je volně přístupný veřejnosti. V současné době spadá hradní zřícenina do majetku obce Frýdštejn nacházející se v blízkosti hradu.
Zajímavosti
Hrad Frýdštejn je spojen se jmény hned několika umělců. Jmenovat můžeme například malíře Beneše Knüpfera a Eduarda Miléna, dále potom kameníka Ignáce Martince, který se proslavil především svou výzdobou Pantheonu (Vranov). Frýdštejn je rovněž popsán v knize „O Krejčíkovic Anežce“ pocházející z pera známé české spisovatelky Karolíny Světlé. Filmovým fanouškům zajisté neunikly kulisy hradu Frýdštejn objevující se v pohádce „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“ nebo poněkud hororovém „Tajemství hradu v Karpatech.“