Výlet do propasti Macocha

 

O propasti Macocha jste už určitě nejednou slyšeli. Je to nejznámější propast v oblasti Moravského krasu a zároveň největší propast v České republice i ve střední Evropě. Její hloubka činí více než 138 metrů přičemž horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů.

 

Něco k  historii propasti

Propast Macocha vznikla někdy v 17. století zřícením stropu velké jeskyně. To je důvod , proč ji z velké části pokrývá suť(zbytky zborceného stropu). Propastí protéká říčka zvaná Punkva, jež vzniká soutokem celé řady ponorných zdrojnic a její vody se objevují na denním světle na dně Macochy. Celá tato oblast se táhne několik desítek kilometrů jeskyní.

Dno propasti

 

Co vypráví pověst?

Pověst, která je podle všeho založená na skutečné události pojednává o tom, že kdysi dávno jeden muž ovdověl a zůstal mu malý synek, kterého vychovával sám. Po čase se ale muž oženil a tak syn dostal nevlastní mámu neboli macechu, která k němu moc dobré city nechovala. Její nenávist byla tak velká, že jednoho dne syna vylákala k oné propasti a shodila ho tam. Chlapec se však zachytil nehluboko pod okrajem propasti, kde ho posléze lidé vytáhli. Když však zjistili, jak se události seběhly, hodili do propasti samotnou macechu.

Od těch dob se říká propasti Macocha.

 

Zajímavosti

Macocha je nejznámější propastí CHKO Moravský kras a rovněž součástí systému Punkevní jeskyně. Z výše uvedených údajů víme, že propast je velmi hluboká a široká a právě její rozměry umožňují celkové denní osvětlení.

Po propasti Macocha byla pojmenována také planetka putující vesmírem mezi Marsem a Jupiterem.Je to vůbec poprvé, kdy někdo pojmenoval nějaké vesmírné těleso po propasti.

Propast Macocha je známá i tím, že zde někteří lidé dobrovolně uzavírají svůj život. První zmínky pocházejí už od roku 1894 a od počátku 30.let minulého století zde spáchalo sebevraždu už více než 85 lidí.

 

Pohled dolů do propasti asi není nic příjemného

Macochu lze navštívit po celý rok od pondělí do neděle a vstupné je zdarma. Pokud budete chtít zavítat i do Punkevní jeskyně, cena vstupenek činí dospělí 100-170 Kč a senioři 80 – 150 Kč.

 

 

Pro více informací (i případnou rezervaci vstupenek) nezapomeňte mrknout na webové stránky www.propast – macocha.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *