Cyklovýlet kolem Velký Pavlovic

 

Cyklovýlet kolem Velkých Pavlovic je zaměřený především na cykloturisty, kteří s oblibou jezdí kolem vinohradů a vinných sklepů. Na této trase vám garantujeme, že vinných sklepů je opravdu velké množství.

Popis trasy a obtížnost

Start a cíl trasy je ve Velkých Pavlovicích. Trasa z Velkých Pavlovic pak vede do Horních Bojanovic, Boleradic, Morkůvek, Brumovic, Kobylího, Vrbic a Bořetic. Obtížnost této trasy není náročná. Celá trasa měří pohodových 32 kilometrů a celkové převýšení je 500 metrů. Po cestě je možno se zastavit u kteréhokoliv otevřeného vinného sklepa, kde vám určitě milé rádi své víno nabídnou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zajímavá místa po cestě

Mezi nejzajímavější místa po cestě lze zařadit místní kostely a vinné sklepy. Na zajímavý kostel kupříkladu narazíte v Horní Bojanovicích, kde je kostel sv. Vavřince, který má gotické jádro. Nejcennější věcí v kostele jsou bezesporu renesanční zvony, které pocházejí z 16. století.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejpěknější vinné sklepy pak najdete v obcích Kobylí a Bořetice. V obci Kobylí se ještě zachoval starý lis na víno z roku 1830. Velmi cenné jsou rovněž lisovny č.444 a 530, které pocházejí z roku 1800. Další malebné vinné sklepy jsou v Bořeticích, kde v minulosti žili také Habáni. V současné době je v obci okolo 260 vinných sklepů, které jsou situované pod Kraví horou. V Bořeticích se nejvíce daří bílým odrůdám vína jako je Ryzlink vlašský nebo Veltlínské zelené. Z červených vín se zde úspěšně pěstuje Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Frankovka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bonus na závěr

Když vyjedete z Bořetic směrem na Velké Pavlovice, tak po cestě narazíte na rozhlednu, která se jmenuje Slunečná. Z této rozhledny, která je vysoká 18,6 metrů, je nádherný výhled do okolního kraje. Vstup na rozhlednu je zcela zdarma, takže jediné, co musí udělat, je vyjít 75 schodů a kochat se nádherným rozhledem.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *