Turnov, Srdce Českého ráje

Pro každého turistu cestujícího do Českého ráje je takřka povinností učinit alespoň krátkou zastávku přímo v samém středu Českého ráje, městě Turnově. Díky své poloze, historii a turistickým možnostem je Turnov po právu nazýván Srdcem Českého ráje.

Lokalita

Turnov je město s patnácti tisíci obyvatel nacházející se v Semilském okrese. Středem města protéká řeka Jizera, po jejíž březích se rozkládají jednotlivé městské části. Pro turisty je Turnov z hlediska lokality zajímavý především kvůli blízkým přírodním památkám. Když pomineme celkovou krásu přírody Českého ráje, můžeme jmenovat například blízkou hradní zříceninu Trosky, případně podstatně zachovalejší Hrubý Rohozec, zámek nacházející se ve stejnojmenné čtvrti náležící pod město Turnov.

Turnov, námìstí

Co navštívit

Všechny turisty zaměřené na městskou historii bezesporu zaujme židovská čtvrť nacházející se v samém centru města. Před několika lety zrekonstruovaná synagoga láká své návštěvníky na svou muzejní expozici, stejně jako na pravidelně se konající kulturní akce. Dále je možné navštívit rovněž i zachovalý židovský hřbitov. Pro muzejní milovníky má Turnov připravené Muzeum Českého ráje, ve kterém se návštěvníkům naskytne pohled na expozici přírodního dědictví okolních oblastí (na své si přijdou zejména milovníci mineralogie), stejně jako na kulturní výstavu. Asi nejzajímavější částí historicko-umělecké sbírky je vskutku obří obraz malovaný dle návrhu Mikoláše Aleše „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“ dosahujících úctyhodných rozměrů 8,5 na 10 metrů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Významné osobnosti

Se jménem města Turnova jsou také spojena jména řady historických osobností. Mezi přední patří rozhodně historik Josef Pekař, filosof Jan Patočka nebo významné osobnosti Národního Obrození Antonín Marek a Václav Fortunát Durych. Z moderní doby můžeme jmenovat například herce, dabéra a režiséra Václava Knopa.

pic 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *