Úchvatný rozhled na Šumavu z Poledníku

Fantastický kruhový výhled, jenž vám dovolí spatřit Šumavu ze všech stran, je opravdu jedinečný a nabídne se vám z rozhledny Poledník, nacházející se na vrcholu Polední hory blízko Prášilského jezera, kousek od česko-německé hranice v půvabném pohoří Šumavy.

Poledník_(9)

Historie rozhledny

V 50. letech se zde nacházelo přísně střežené nepřístupné hraniční pásmo, ve kterém o něco později vyrostl vojenský areál s vysokou betonovou věží, jež plnila účel odposlechové stanice, rušičky televizního i radiového signálu vysílačů nacházejících se za našimi hranicemi a také základny protivzdušné obrany. Po revoluci v roce 1989 byl vojenský areál opuštěn a začal chátrat. Nakonec byla věž přebudována na rozhlednu, ale zůstala ji tři typická polokruhová patra. Rozhledna byla roku 1998 otevřena veřejnosti a zbylé budovy zbořeny.

Zajímavosti o rozhledně

Výška rozhledny činí 37 metrů a na její vrchol musíte vyšlápnout 227 schodů, celkem se můžete zastavit ve třech vyhlídkových patrech, kde najdete galerii s výstavami výtvarných děl inspirovaných šumavskou přírodou. Po zdolání schodů vám bude odměnou fascinující rozhled na Šumavu, např. na šumavské velikány jako Boubín, Velký Javor, Malý a Velký Roklan, i Bavorský les, ale za dobré viditelnosti lze dohlédnout i do středních Čech či Alp.

Poledník_(10)

Jelikož se rozhledna nachází ve velké nadmořské výšce, panují zde extrémní klimatické podmínky, kdy i v červenci mohou teploty klesat k nule, tudíž je otevřena jen od června do září. V květnu a říjnu je otevřena jen o víkendu za příznivého počasí. Cena za vstup na rozhlednu činí 30 korun.

Kudy k rozhledně

Možností, kudy zavítat k rozhledně, je hned několik. Nejkratší cesta vede z Prášil a měří kolem devíti kilometrů, ale přijít se dá i od Modravy (trasa měří asi 11 kilometrů) či ze Srní. Každopádně nepočítejte s tím, že byste se k rozhledně dovezli autem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *