Deštné v Orlických horách

Tato významná obec nacházející se v Orlických horách leží čtyřicet kilometrů od Hradce Králové. V současnosti je považována za největší a nejvýznamnější turistické středisko v oblasti. Své největší popularity se těší v průběhu zimních měsíců, kdy zde funguje rozsáhlý lyžařský areál.

Historie

Poprvé je obec zmíněna v roce 1362, nicméně svou důležitost získává teprve s rokem 1595, kdy je zde založena významná sklárna. Po několika změnách majitelů došlo i k postupnému přesunu hutě směrem k hřebenu Orlických hor. Nakonec zůstala v nadmořské výšce 940 metrů na Malé Deštné. Význam této sklárny spočíval především v jejích výrobcích, vyrábělo se tu totiž luxusní barokní sklo, známé také pod jménem kolowratský křišťál. Místní produkty byly exportovány do celé Evropy, kde vytvořily českému sklu to nejlepší renomé. Sklárna byla zavřena na počátku druhé poloviny osmnáctého století.

index

Pokud se pro cestování do Deštného rozhodnete, můžete se těšit na typickou nabídku horského střediska, zahrnující řadu ubytovacích zařízení a možností občerstvení. Nejvíce turistů se v oblasti Deštného pohybuje jednoznačně v zimě, kdy je otevřeno zdejší lyžařské centrum, a tisíce lyžařů si mohou užívat bohatou sněhovou nadílku. Pro výlet do obce můžete využít silnici vedoucí z Rychnova nad Kněžnou nebo z Dobrušky, případně je možné využít autobusové linky z Hradce Králové nebo z Prahy.

images

Deštné má samozřejmě co nabídnout i v letním období, protože se v jeho centru nachází celá řada historických památek. Mezi ty nejzajímavější, které stojí za zmínku, patří rozhodně Kostel svaté Máří Magdaleny, případně mezi turisty velmi oblíbená Křížová cesta na Dříši, na jejímž vrcholu naleznete i Kapli, sloužící jako poutní místo.

zima-panorama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *