Velká Deštná

S nadmořskou výškou 1 115 metrů se jedná o nejvyšší horu Orlických hor. Navštívit ji můžete ve vzdálenosti tří kilometrů na východ od Deštného v Orlických horách.

Rozhledna na vrcholu

První rozhledna na vrcholu Velké Deštné stála již v devatenáctém století, kvůli své dřevěné konstrukci ale nebyla schopná vydržet divoké povětrnostní podmínky, a po několika neúspěšných rekonstrukcích byla definitivně stržena koncem sedmdesátých let dvacátého století. Roku 1992 došlo ke konstrukci nové dřevěné rozhledny pyramidovitého tvaru, která se jmenovala Štefanova vyhlídka. Z obdobných bezpečnostních důvodů jako v případě předešlé rozhledny došlo nakonec k jejímu stržení a roku 2004 tak k jejímu nahrazení novou rozhlednou. Její dřevěná konstrukce opět neodolala náročným podmínkám a roku 2010 byla s definitivní platností stržena, v současné době se na vrcholu žádná rozhledna nenachází.

6D8B635A-E899-47C7-AFD2-E1D0CE8047C1big

Přístup na vrchol hory je možný díky červeně značené Jiráskově cestě, ze stejného směru vede rovněž i cyklostezka číslo 4071. Nejsnadnější přístup nabízí Jiráskova cesta od Šerlichu, kde je možné zanechat vůz na parkovišti, případně přicestovat na místní autobusovou zastávku. Jinou variantou je výstup zeleně značenou trasou od Luisina údolí. Během turistické sezóny se návštěvníkům kromě výhledu na okolní krajinu na vrcholu nabízí také občerstvení v místní chatě Horské služby.

velka_destna_rozhledna_podzim

Cestování do oblasti Orlických hor je lákavé pro každého horského turistu, proto by Vám v případě výletu do zdejší oblasti neměl výstup na nejvyšší horu tohoto pohoří uniknout. Přestože již na vrcholu nestojí rozhledna, která nabízela úžasný výhled na Rychnovsko, Stolové hory nebo Kralický sněžník, místní horská příroda a turistické stezky mají stále mnoho co nabídnout.

velka-destna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *