Dovolená pod stanem má svoje kouzlo

Chystáte se v létě objevit kouzlo kempování? Poradíme vám, bez čeho se rozhodně neobejdete. Mnozí z nám mu podlehli už v loňském roce, kdy bylo cestování značně omezené. Zatím se nezdá, že by tomu letos bylo jinak, proto je dobré být připraven a vše potřebné si pořídit včas.

Kempů je u nás poměrně hodně

Jet do penzionu, apartmánu nebo hotelu je fajn, není to ale žádný adrenalin. O ubytování je postaráno, snídaně bývá často také součástí. Vy se tak ráno probudíte, nasnídáte se, vyrazíte za zábavou a odpoledne se vracíte zpět. Kempování je ale mnohem větší zábava.

Už cesta do kempu bývá v posledních letech docela adrenalin. Jen málo kempů totiž umožní rezervaci stanového stání, do ostatních jedete tak nějak na zkoušku, zda tam vůbec bude místo, kam stan postavíte. Když máte štěstí, můžete začít stavět, v opačném případě jedete zase o kousek dál.

Kempů je u nás naštěstí poměrně dost, stačí si vybrat lokalitu a taky si ujasnit, co od kempů očekáváte. Je to společná kuchyňka? Sprchy bez použití žetonu? Občerstvení a obchod v kempu? Možnost snídaní a večeří? Blízkost rybníku, přehrady nebo dokonce bazén v kempu?

Náš tip: Přecpané kempy vás nelákají? Hledáte klid a relaxaci? Vyzkoušejte kempování na divoko se souhlasem majitelů pozemku, na kterém stan postavíte.

Bez čeho se při kempování neobejdete?

Co určitě budete potřebovat, abyste si tu dovolenou pod stanem opravdu užili?

Základem je kvalitní a dostatečně velký stan

Během kempování se vaší základnou stane stan. Večer tam složíte hlavu, přes den zase najdete úkryt v případě nepříznivého počasí. Jak vybrat stan, který potřebujete?

  • Základem je kvalita použitých materiálů. Zajímejte se hlavně o prodyšnost a voděodolnost.
  • Určitě oceníte, když stan postavíte snadno a rychle. Kdo by se s tím chtěl trápit desítky minut třeba v dešti?
  • Velikost vybírejte podle počtu osob, které ve stanu budou pobývat a taky podle toho, k čemu stan plánujete využít. Jenom na přespání vám stačí menší stan, když tam ale budete pobývat i přes den, oceníte kromě ložnice taky předsíň, kde můžete posedět i uvařit.
  • Konstrukce stanu musí být pevná.

Noci bývají mnohdy chladné, potřebujete taky spacák

Spánek v teple by měl být součástí stanování. Kdo by si z takové super dovolené chtěl přivést rýmu a zápal plic? Noci sice mnohdy bývají teplé, výjimkou ale nejsou ani ty chladné. Budete potřebovat spacák a nafukovací matraci nebo karimatku.

I při výběru spacího pytle je důležitá kvalita použitých materiálů, jeho velikost a konkrétní vlastnosti odvíjející se od toho, kde plánujete spacák využít.  Zárukou kvality je dnes použití dutého vlákna, které není náchylné na vlhko.

Náš tip: Není od věci se zaměřit také na to, na jaké straně je zapínaná a zda si zateplovací límec můžete utáhnout pomocí šňůrky.

Pořádku a pohodlí se nechcete vzdát ani při kempování? Zvažte nějaký kempingový nábytek!

Chcete si dovolenou užít se vším všudy? Mít si po náročné túře kam sednout, postavit šálek s čajem či kávou? Pořiďte si i kempingový nábytek jako stolek a židličky, kuchyňku, spižírnu apod.

Co dalšího ještě možná oceníte?

Počítejte s tím, že budete několik dnů pobývat v přírodě. Ostřílení kempaři tak s sebou vozí také svítilny a čelovky, chladící boxy, lapače hmyzu, cestovní vařič s náhradními kartušemi, sekyrku na zatloukání stanových kolíků a v případě nafukovací matrace taky pumpičku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *