Horský masiv Ondřejník

Horský masiv Ondřejník se skládá z několika vrcholů ve Štramberské vrchovině v podhůří Moravsko-slezských Beskyd, na které poskytuje ze svého nejvyššího bodu krásný výhled. Tímto bodem Ondřejníku je Skalka, která se zvedá do výšky 964 metrů, je zároveň jediným přístupným bodem po turistické stezce. Pokud se chystáte vyrazit do Beskyd a okolí, Ondřejník rozhodně patří mezi místa, které byste neměli vynechat.

images

Masiv

Vedle Skalky ležící na jihu se v rámci masivu trčí další vrcholy. Od severu je to stejnojmenný bod Ondřejník ve výšce 890 metrů, Úbočí 864 metrů a Stanovec, kterému chybí jediný metr do devíti set. Na území Ondřejníku zasahuje několik katastrů okolních obcí, jako jsou Kozlovice, Pstruží nebo Metylovice. V každé z obcí můžete najít vyznačené trasy směrem na Ondřejník. Jedním z hlavních rysů masivu, který zároveň zajištuje takovou oblibu u turistů, je malebný výhled do okolí. Na severní a západním úbočí si můžete prohlédnout Podbeskydskou pahorkatinu, na tom východním zase Lysohorskou hornatinu. V případě, že vedle cestování patříte i k příznivcům lyžování, můžete vyzkoušet běžkařskou trasu vedoucí po úbočí nebo lyžařské vleky pro sjezdaře. Stejně tak si na své přijdou i paraglidisté.

full_647ff9_f_normalFile4-img_2156

Vrcholy

Na jihozápadním svahu Skalky můžete navštívit stejnojmennou přírodní rezervaci, které vládne už po téměř dvě století jedlo-bukový porost, místy připomínající prales. Z vrcholu hory lze spatřit Radhošťskou hornatinu. Dříve tu stála triangulační věž umožňující ještě lepší výhled. Na východním úbočí Solárky se nachází horský hotel, opět stejnojmenný. V jeho okolí je několik chat a kaplička, od které se nabízí krásný výhled na Frýdlant nad Ostravicí. Při výstupu na vrchol Ondřejník přes východní stranu narazíte na turistickou chatu, opět nazvanou „originálně“ Ondřejník, která byla postavena na začátku 20. století.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *