Hrad Kunžvart

Při toulání po šumavské krajině k návštěvě vybízí zřícenina druhého nejvýše položeného hradu – Kunžvart (nejvýše položeným hradem v naší vlasti je Vítkův Kámen), která zaujímá své místo nedaleko hraničního přechodu Strážný v okrese Prachatice v nadmořské výšce 1031 metrů.

Trocha historie

První zmínka o hradu se datuje zhruba do roku 1359, kdy bylo potvrzeno, že hrad vlastnil včetně vimperského panství Pešek z Janovic a synové jeho bratra Herberta. Ovšem od roku 1554 je uváděno, že je již neobydlený, postupně se tak mění ve zříceninu. Hrad nabyl většího významu v době, kdy Václav IV. dovolil obnovit silnici z Pasova do Vimperka, na které se mělo vybírat clo.

Dnes z hradu už příliš nezbylo, nicméně se zachovala část hranolové věže se střílnami. Věž měla zřejmě tři patra. Kunžvart byl díky své poloze téměř nedobytný, jelikož ho ze tří stran chránily kolmé skalní stěny a na čtvrté straně uměle vylámaný příkop. Když zde byly archeologické výzkumy, byly zde nalezeny i zbytky keramiky tenkostěnné a tuhované, jež najdete v Archeologickém ústavu AV v Plzni.

Zajímavosti

Hrad se dříve jmenoval Kunigswarte,česky Královská stráž, z čehož se dá usuzovat, že ho dal zřejmě založit sám král. Hlavním důvodem, proč hrad vznikl, bylo chránit Zlatou stezky, po níž se k nám z Bavorska dopravovala sůl.

Přístupnost hradu

Přístupný je po modré turistické značce, pokud auto zaparkujete na parkovišti ve Strážném, cesta je dlouhá asi tři kilometry, cestou budete muset zdolat převýšení kolem 200 metrů. Jelikož se jedná o zříceninu, tak hrad je volně přístupný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *